"uLotne Rozmowy" z Jackiem Mainką – cz. 2

uLotne Rozmowy (fot. ulotnerozmowy.pl)

Od lipca 2020 r. Konrad Stasiczak – pasjonat lotnictwa prowadzi ciekawy podcast: "uLotne Rozmowy".

Jego gośćmi są nie tylko piloci, ale również ludzie związani z lotnictwem, dla których jest ono największą pasją, a często sposobem na życie. Pasjonaci. To słowo najtrafniej definiuje ludzi, którzy są rozmówcami Konrada Stasiczaka.

Niedawno Konrad Stasiczak przeprowadził rozmowę z kolejnym gościem. Miłośnicy awiacji doskonale znają to nazwisko, spotterzy wręcz "polują" na jego unikalne statki powietrzne. Swego czasu odrestaurował kilka kultowych maszyn tworzących mini latające muzeum Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-47.

Z pasją i zacięciem odrestaurował, by móc później latać na takich kultowych maszynach jak Tiger Moth II T-7230, Taylorcraft „Auster IV” oraz DHC-1 Chipmunk, realizując w ten sposób swoje lotnicze marzenia z dzieciństwa. Dzięki temu te trzy niezwykłe samoloty można zobaczyć podczas największych imprez lotniczych.

Jacek Mainka miłością do samolotów zapałał dzięki dziadkowi, który był mechanikiem w Dywizjonach 303 i 308. Razem z nim jako dziecko chodził na spotkaniach polskich pilotów, a potem stał się jednym z nich. Z czasem zainteresował się bardziej samolotami historycznymi.


Konrad Stasiczak i Jacek Mainka przed samolotem Tiger Moth (fot. uLotne Rozmowy)

Jako ośmioletni chłopiec zapragnął przelecieć się Spitfire’em. Spełniając  swoje marzenie z dzieciństwa, jako pierwszy Polak przyleciał z Anglii legendarnym myśliwcem Supermarine Spitfire, by w ten sposób oddać hołd bohaterskim polskim pilotom walczącym podczas II Wojny Światowej.

Jacek Mainka, absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa, uczestnik ESA Student Parabolic Flights Competition (1994), trzech edycji konkursu projektowego SAE Aero Design (1995, 1997, 1998).

Lotnik, pasjonat, popularyzator, miłośnik historii lotnictwa i kapitan Dreamlinerów, a w wolnym czasie uczestnik międzynarodowych pokazów oraz licznych wypraw lotniczych.

Konrad Stasiczak prowadził ze swoim gościem kolejną rozmowę. Tym razem o lataniu Tiger Moth'em, Spitfire'em i o lotnictwie przed i w czasie wojny.

Zapraszamy na drugą część rozmowy z Jackiem Mainką:

Źródło: ulotnerozmowy.pl
comments powered by Disqus