Przejdź do treści
Odcinek drogi przyłączonej do Krosna, któremu zostanie nadana nazwa (fot. krosno.pl)
Źródło artykułu

Ulica w Krośnie może otrzymać nazwę Dywizjonu 303

Jak poinformował Urząd Miasta Krosna, pod koniec stycznia zaprosił mieszkańców do zgłaszania pomysłów na nazwę dla ulicy, która w tym roku została przyłączona do Krosna wraz z terenem przeznaczonym pod budowę łącznika do drogi S19 oraz strefę inwestycyjną. W ankiecie wzięło udział 856 osób. Zgłoszono 225 propozycji nazw.

Wszystkie propozycje zostały przeanalizowane przez Komisję ds. Nadawania i Zmiany Nazw. Do drugiego etapu konsultacji Komisja wybrała siedem, które najtrafniej wpisują się w obowiązujące kryteria dotyczące nazewnictwa lub uzyskały największe poparcie.

Jedna z nazw, które zostały zakwalifikowane do głosowania, to "Dywizjonu 303".

Historia „303” rozpoczęła się 2 sierpnia 1940 roku. Wówczas w Northolt został sformowany dywizjon, który dziedziczył tradycję 1 Pułku Lotniczego stacjonującego przed wojną w Warszawie. Większość jego pilotów pochodziła właśnie z Warszawy i we wrześniu 1939 roku brała udział w walkach w obronie stolicy. Pierwsze zwycięstwo Dywizjonu 303 miało miejsce 30 sierpnia 1940, jeszcze przed oficjalnym uzyskaniem gotowości bojowej. Podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się i zestrzelił myśliwiec Messerschmitt Bf 110.

Podczas II wojny światowej piloci Dywizjonu 303 zniszczyli ponad 200 niemieckich samolotów. Byli najskuteczniejszą jednostką w bitwie o Anglię. Dywizjon 303 został wyróżniony przez legendarnego pilota brytyjskiego, Douglasa Badera, który twierdził, iż Polskie Skrzydła są najskuteczniejsze. Polacy wychwalani przez brytyjskie media do legendy przeszli dzięki książce Arkadego Fiedlera, która doczekała się przeszło 30 wydań.

Pozostałe nazwy zakwalifikowane do głosowania: Podoficerów Lotnictwa, Rozwojowa, Iwestycyjna, Zgody, Łężańska, Praw Kobiet.

Z siedmiu propozycji nazw dla nowej ulicy mieszkańcy Krosna mogą wybrać jedną i zagłosować na nią na Portalu Konsultacji Społecznych. Głosowanie trwa do 15 marca br.

Nasza inicjatywa dotycząca nadania nazwy ulicy w procesie szerokich konsultacji to pierwszy etap włączania mieszkańców w procesy związane z zagospodarowaniem nowej części Krosna. Przyłączony do miasta teren ma strategiczne znaczenie dla rozwoju – zapewni dostęp do drogi ekspresowej S19 oraz atrakcyjne miejsca pracy poprzez stworzenie strefy dla innowacyjnych inwestorów – informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta.

Dziękuję wszystkim osobom, które przyłączyły się do akcji zgłaszania pomysłów na nazwę ulicy. Zapraszam do udziału w II etapie konsultacji. Propozycja z największą liczbą głosów oddanych przez mieszkańców zostanie skierowana pod obrady Rady Miasta Krosna, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie – dodaje zastępca prezydenta.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony