ULC: Opłaty lotniskowe - sprostowanie doniesień medialnych
W nawiązaniu do informacji opublikowanej dziś w Dzienniku - Gazecie Prawnej dotyczącej planowanej podwyżki opłat lotniskowych na lotnisku Warszawa im. F. Chopina, Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że:
W treści artykułu "Przez podwyżkę na Okęciu zdrożeją bilety lotnicze" odniesiono się do pojęć opłat lotniskowych i opłat za scentralizowaną infrastrukturę oraz dostęp do urządzeń i instalacji lotniska. Podkreślić należy, iż powyższe stanowią dwie odrębne kategorie opłat pobieranych przez zarządzającego lotniskiem, w odniesieniu do których obowiązują odmienne reżimy regulacyjne w polskim prawie lotniczym.
Opłaty lotniskowe, przed ich wprowadzeniem oraz każdą ich zmianą, wymagają zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Stosowny wniosek o zatwierdzenie opłat przedkładany jest przez zarządzającego lotniskiem po przeprowadzeniu konsultacji z przewoźnikami lotniczymi. Zasady i sposób ustalania opłat lotniskowych określone są w art. 75-77 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze oraz przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie opłat lotniskowych.
Aktualnie w Urzędzie prowadzone są prace nad zmianą wspomnianych przepisów dotyczących opłat lotniskowych, wynikające w szczególności z implementacji do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych.
Obecnie zakończone zostały konsultacje społeczne założeń do stosownej zmiany ustawy Prawo lotnicze, a w najbliższym czasie projekt zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Projekt założeń skierowany do konsultacji społecznych dostępny jest w zakładce: Prawo/Projekty/Prawo krajowe-projekty. Zgodnie z nową propozycją zapisów obowiązek konsultacji opłat przez zarządzającego lotniskiem z użytkownikami lotniska dotyczył będzie wszystkich lotnisk użytku publicznego w Polsce, zróżnicowany natomiast zostanie zakres nadzoru Prezesa Urzędu nad opłatami lotniskowymi, który uzależniony będzie od pozycji lotniska mierzonej wielkością ruchu pasażerskiego. W związku z terminem na implementację ww. dyrektywy wspólnotowej, zmienione przepisy prawa krajowego dotyczące opłat lotniskowych powinny wejść w życie nie później niż 15 marca 2011 r.
W odróżnieniu od opłat lotniskowych, cennik opłat za scentralizowaną infrastrukturę oraz dostęp do urządzeń i instalacji lotniska nie podlega zatwierdzaniu przez Prezesa Urzędu. Takie opłaty wprowadzane są decyzją zarządzającego lotniskiem, przy zachowaniu wymogów określonych w par. 36 rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie obsługi naziemnej w portach lotniczych. Zestawienie takich opłat przekazywane jest Prezesowi Urzędu jedynie do wiadomości. W najbliższym czasie w planach pracy Urzędu nie przewiduje się zmian w zasadach ustalania tych opłat.
Komentarze