Udaremniona próba nielegalnej podróży do Madrytu
W wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonej wczoraj (27 czerwca) na terenie terminala A Lotniska Chopina w strefie Schengen funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn, którzy wbrew przepisom usiłowali odlecieć do Madrytu. Dwóch z nich legitymowało się cudzymi paszportami, trzeci udzielił im pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy RP.
Do zatrzymania trzech podróżnych – obywateli Bangladeszu, Maroko oraz Indii przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie doszło w strefie tranzytowej lotniska przy stanowiskach odpraw do samolotu. Podczas kontroli stwierdzono, że zarówno obywatel Bangladeszu jak i Marokańczyk legitymują się oryginalnymi paszportami – francuskim i hinduskim, tyle że należącymi od innych osób. Ponadto obywatel Bangladeszu posiadał przy sobie hiszpańską kartę pobytu, która również nie należała do niego, natomiast obywatel Maroko Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca wydane przez Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, co świadczy o tym, że znajdował się w procedurze uchodźczej, która nie zezwala na opuszczanie terytorium naszego kraju.
Co więcej w trakcie przeprowadzania cudzoziemców do pomieszczeń służbowych, jeden z nich ob. Maroko podjął próbę ucieczki, jednak po pościgu został ujęty. Trzeci z zatrzymanych - obywatel Indii wprawdzie legitymował się oryginalnymi swoimi dokumentami zarówno paszportem jak i kartą pobytu, ale udzielił pomocnictwa w przekroczeniu granicy RP wbrew przepisom, dokonując przywozu na lotnisko dwóch cudzoziemców a następnie instruował ich co maja robić - od momentu przejścia kontroli bezpieczeństwa do momentu odprawy biletowej przy bramce przed wejściem do samolotu.
Wobec mężczyzn wszczęto postępowania przygotowawcze. W stosunku do Banglijczyka oraz Marokańczyka za usiłowanie przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, posługując się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby przy przekroczeniu granicy RP wbrew przepisom, podstępem, tj. o czyn z art. 13 §1 kk. w zb. z art. 264 §2 kk. w zb. z art. 275 §1 kk. w zb. art. 11 §2 kk. Dodatkowo obywatel Maroko został ukarany mandatem karnym za dopuszczenie się czynu zabronionego, określonego w art. 210 ust. 1 pkt. 5a ustawy Prawo Lotnicze tj. utrudnienie wykonywania przez personel lotniska oraz przewoźnika lotniczego obowiązków służbowych wbiegając do rękawa portu lotniczego skierowanego na pokład samolotu odlatującego do Monachium, a następnie przedostanie się na płytę postojową lotniska.
Z kolei Hindus za uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 264 § 3 kk. (organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej), dzisiaj zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota, celem przedstawienia zarzutów i przesłuchania.
Czynności z obywatelami Bangladeszu i Maroko trwają.
Komentarze