Przejdź do treści
Rakieta PERUN (fot. SpaceForest)
Źródło artykułu

Udany test silnika SF1000 rakiety suborbitalnej PERUN

Firma SpaceForest przeprowadziła udany test silnika SF1000. – 28 stycznia 2021 roku, na poligonie wojskowym w Strzepczu, osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w projekcie SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) – mówią przedstawiciele firmy.

Test silnika SF1000 zakończony pełnym sukcesem!
Impuls całkowity: 1260 kNs
Impuls właściwy: 211,9 s
Krótki film z testu można zobaczyć TUTAJ.

Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna PERUN, z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na paliwach ekologicznych, budowana jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Test silnika SF1000 (fot. SpaceForest)

Ta 11-metrowa rakieta w pełni wielokrotnego użytku będzie w stanie zapewnić opłacalną platformę do badań w środowisku mikro-grawitacyjnym i będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku handlowego na wysokość do 150 km.

Rakieta będzie wyposażona w kontrolowany system odzyskiwania, umożliwiający bezpieczne lądowanie we wcześniej określonym obszarze, minimalizując koszty i czas odzyskiwania.

System odzyskiwania PERUN jest jednym z głównych podsystemów gwarantujących pomyślne działanie misji.

Zgodnie z koncepcją wielokrotnego użytku rakieta ma być kierowana z powrotem za pomocą kontrolowanych spadochronów, aby wylądować we wcześniej określonej strefie lądowania.

Dostęp do ładunków można uzyskać zaraz po wykonaniu operacji odzyskiwania dzięki zastosowaniu bezpiecznego systemu całkowitego rozhermetyzowania rakiety przed przyziemieniem.

Historia SpaceForest sięga 2004 roku, kiedy powstała firma Telemobile Electronics. SpaceForest powstał w 2012 roku w wyniku wydzielenia działu R&D z Telemobile Electronics. SpaceForest Ltd. połączyła się z Telemobile Electronics Ltd 31 stycznia 2017 roku. Firma znajduje się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony