Trzeci wymiar szybownictwa - film o lataniu, przygodzie, pasji, rywalizacji
Tytułowy trzeci wymiar jest opowieścią o tym, jak wiele się zmienia, gdy pilot wsiada do szybowca. Startuje, wznosi się i szybuje w przestworzach. Co widzi, co czuje? Jak odbiera świat z takiej perspektywy? Kto może latać szybowcem? Jak nauczyć się latać? I jakie są etapy szkolenia?
O szybownictwie opowiada Sławomir Kamieniecki - pilot szybowcowy, który zaczął latać w 1981 roku w Aeroklubie Gdańskim. O swoich doświadczeniach opowiada również Michał Grzelak - pilot szybowcowy, kontroler ruchu lotniczego. Dla niego latanie to totalne oderwanie do spraw przyziemnych, i to absolutnie dosłownie i w przenośni. Dlatego, że w momencie, gdy startuje, to przestają go obchodzić rzeczy, które zostawia za sobą.
Z kolei Mirosław Majchrzak - instruktor, pilot szybowcowy - zdradza, że dla niego, po szesnastu latach latania, jakoś ten trzeci wymiar i to odbieranie świata z góry trochę zanika, staje się trochę rutyną, trochę chlebem powszednim., przyzwyczajeniem. W dużej części staje się życiem po prostu.
Dla Mikołaja Kamienieckiego - pilota szybowcowego - samo zderzenie się w pierwszym momencie z tym innym, tym trzecim wymiarem w powietrzu, było niesamowitym przeżyciem, kiedy zobaczył, że to się nie dzieje tylko w płaszczyźnie, ale jest to zawieszone w przestrzeni... niesamowite było to przeżycie, szczególnie za pierwszym razem.
Łukasz Kornacki - pilot szybowcowy Kadry Narodowej mówi o tym, że każdy pilot po zdobyciu licencji, po zdobyciu uprawnień do odzyskiwania wysokości, po nauce lotów w niebezpiecznych sytuacjach, chce czegoś więcej. Chce współzawodnictwa, chce porównać się z kolegami.
Rywalizacja. Szybownictwo jako sport. Jak trenować do zawodów? Jak wyglądają zawody szybowcowe? Kto ma szansę na zwycięstwo? Jaka jest skala ryzyka? Co to jest szybownictwo wyprawowe? Jakie są wyzwania dla pilotów? O tym opowiada Sławomir Kamieniecki w drugim odcinku filmu "Trzeci wymiar szybownictwa".
Komentarze