Przejdź do treści
Źródło artykułu

Styczniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Styczniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W styczniowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Nowa odsłona Skyleadera – podczas targów AERO Friedrichshafen w 2024 r. pokazano nową wersję opisywanego w PLAR w 10/2020 r. czeskiego samolotu Skyleader 400 oznaczoną Mk IV. Jest w niej kilka nowych pomysłów - opisuje je Jarosław Dobrzyński. Sesję zdjęciową w locie wykonał Andrzej Rutkowski.

Zakręt - tylko prawidłowy – wprowadzenie w zakręt musi być precyzyjne, błąd pilotażowy w tej fazie może się rozwinąć do sytuacji katastrofalnej. Artykuł Krzysztofa Krawcewicza z dziedziny pilotażu poparty prawami mechaniki lotu.

Radosne wieści z pustynnego kraju – Sebastian Kawa jako pierwszy Polak został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Ceremonia się 19.11.2024 r. na Konferencji FAI w Rijadzie. Relacja z samego wydarzenia oraz kilka okolicznościowych refleksji Tomasza Kawy o szybownictwie.

Rajski archipelag - Fryzy – gdy nauczymy się przewidywać morskie mgły, Fryzy odsłonią nam się w całej swojej krasie - tak jak je ukazał na zdjęciach Tomasz Major. Kolejna propozycja na lotniczą wyprawę.

Mustang a moja „sprawa polska” – pilot warbirdów Jacek Mainka opisuje latanie na Mustangu, porównując go z innymi samolotami z epoki jak Spitfire, Texan i Chipmunk. A w tym wszystkim jest odniesienie do historii polskich lotników walczących w II wojnie światowej.

Z parą PA-28 – istnieją różne wersje Piperów PA28. Pomimo wielu różnic, łączy je jedno - są to samoloty, na których można polegać... Filip Modrzejewski i jego sesja zdjęciowa świetnie utrzymanych klasyków PA28 Arrow i PA28 Warrior, sprawi że Czytelnik będzie łatwo odróżniał te samoloty.

Podejścia RNP w przestrzeni klasy G - kiedy w Polsce? - co stoi na przeszkodzie by wzorem krajów europejskich wprowadzić podejścia instrumentalne na lotniskach niekontrolowanych? Jakub Skulski naświetla problem i pokazuje rozwiązanie, na przykładzie propozycji procedury RNP dla Krosna.

Pokazy - polski produkt eksportowy – polskie samoloty wystąpiły w wyjątkowej scenerii, a polscy organizatorzy mogą mówić o wielkim sukcesie. Relacja z Sand and Fun w Rijadzie.

Bez rywalizacji – „Big suits, big formations bigger smiles”, tak napisał po imprezie zorganizowanej w Sewilli przez Piotra Walaska Jack Peploe, brytyjski wingsuiter i delegat UK w FAI. Relacja z Wing Meet 24 ilustrowana niesamowitymi zdjęciami z lotów formacji wingsuitów autorstwa Piotra Walaska.

„Kościuszko” wróci? – balon z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, który ufundował dla Polski Harvey Hubbel latał w Polsce i w Ameryce. Obecnie po wylataniu resursu powłoki znajduje się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Balonowi „Kościszko” poświęcono w grudniu specjalną konferencję w Warszawie. Beata Banaszuk i Marek Chmiel przypominają jego historię oraz wspomnienia pilotów, którzy na nim latali.

Felietony: 
• Piotra Długiewicza o perypetiach z samolotami Air Force One, 
• Wiesława Jedynaka o tym jak ważna jest dla pilota świadomość granic własnych kompetencji,
• Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza o tym, kto zastąpi odchodzących lotników i co to znaczy być lotnikiem.

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony