Przejdź do treści

Styczniowe wyniki Lotniska Chopina

Początek roku okazał się bardzo dobry dla Lotniska Chopina. Stołeczny port obsłużył ponad 649 tys. pasażerów. To wynik ponad trzy razy lepszy od zeszłorocznego i dwa razy lepszy, niż zakładały prognozy.

Podsumowanie 2021 roku pozwalało zakładać, że już z początkiem stycznia będzie można zauważyć stabilną i zadowalającą tendencję do stopniowej odbudowy ruchu na Lotnisku Chopina. Potwierdzają to wyniki za miniony miesiąc, w którym warszawski port odprawił 649 083 pasażerów, z czego ponad 90 proc. to połączenia międzynarodowe.

Wiele wskazuje na to, że najgorszy czas kryzysu w światowym lotnictwie jest już za nami. Ostatni miesiąc tylko to potwierdza – mimo uzasadnionych obaw związanych z piątą falą pandemii, wyniki przewozowe przerosły nasze oczekiwania, choć nadal są na poziomie sporo niższym niż przed pandemią. Mamy jednak nadzieję, że tendencja wzrostowa utrzyma się przez cały rok, czemu sprzyja zmniejszanie ograniczeń covidowych – mówi Anna Dermont, dyrektor Biura Marketingu i PR

Zdecydowana większość pasażerów – ponad  67 proc. – podróżowała na pokładach przewoźników tradycyjnych. Podróże do krajów Schengen wybrało ponad 55 proc. osób, z czego ponad 51 proc. to loty w obrębie Unii Europejskiej. Najpopularniejszym przewoźnikiem operującym na Lotnisku Chopina pozostaje niezmiennie PLL LOT, który ma 55 proc. udziału w przewozach. Na drugim miejscu znajduje się WIZZ Air z niespełna 20-procentowym udziałem, a na trzecim – Enter Air z udziałem 5 proc.

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się Londyn, Kijów, Paryż, Dubaj i Frankfurt. Jeśli chodzi o połączenia nierozkładowe, to najchętniej wybieranymi trasami w styczniu tego roku były tropikalne lokalizacje takie, jak: Hurghada, Marsa Alam, Punta Cana, Fuerteventura czy Zanzibar.  

Wyniki cargo pozostają na niezmiennie wysokim poziomie. W styczniu na Lotnisku Chopina odprawiono prawie 7 500 ton cargo, z czego prawie sto procent to loty międzynarodowe. Wynik cargo jest o 17 proc. lepszy niż w analogicznym okresie 2021 roku i aż o 11 proc. lepszy niż w styczniu 2019 roku. 

Jak wskazują prognozy IATA, najbliższy rok będzie czasem wzrostu wyników przewozowych. Zarządzający Lotniskiem Chopina mają nadzieję, że wraz z luzowanymi restrykcjami zainteresowanie podróżami lotniczymi będzie stale wzrastać i że przez cały 2022 rok będą mogli chwalić się dobrymi wynikami oraz rekordowym stopniem odbudowy ruchu względem najlepszego dotychczas 2019 roku, a także ponownym przekroczeniem symbolicznego pułapu 10 mln obsłużonych pasażerów.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony