Strefy TRA Skrzyczne – Uratowane!
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej skierowała do konsultacji społecznych projekt zmian strefy TRA 03 na potrzeby szybowcowych lotów chmurowych.
Bardzo niepokojące dla środowiska paralotniowego okazały się granice poziomie i pionowe tego obiektu. Przykryje ono całkowicie górę Skrzyczne i jej bezpośrednie okolice. Jej dno projektowane jest na wartość zaledwie 4500ft, czyli około 1370 metrów. Biorąc pod uwagę wysokość samego Skrzycznego (1257 metrów), jej aktywacja w całym zakresie wysokości praktycznie uniemożliwi wykonywanie jakichkolwiek lotów paralotniowych w tym kluczowym dla paralotniarzy miejscu.
Dlatego Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe podjęło wszystkie formalne kroki zmierzające do przeciwdziałania ograniczaniu przestrzeni klasy G w tak kluczowym dla paralotniarzy miejscu.
PSP przekazało właśnie informację dla wszystkich pilotów paralotniowych wykonujących loty na Skrzycznem, że dzięki ogromnemu odzewowi środowiska paralotniowego projekt strefy TRA 03C uległ korekcie. PSP zostało upoważnione przez PAŻP do zaprezentowania zrzutu ekranowego z Google Earth obrazującego nowe granice poziome strefy. Widoczna na poniższej ilustracji pomarańczowa linia przedstawia nowy projekt. Jak widać strefa została bardzo znacznie zmniejszona. Nie przykrywa już Baraniej Góry, Skrzycznego oraz wschodniego klina Klimczoka, na który przeskakują niektórzy piloci przy lotach z wschodniego startowiska.
Pozostałe segmenty strefy TRA, tj. segment A i C w żaden sposób nie ograniczają wykonywania lotów paralotniowych. Ich dno znajduje się na poziomie lotu 95 (FL95), który w przybliżeniu wynosi 9500 stóp, czyli około 2850 metrów. FL95 jest jednocześnie granicą przestrzeni klasy G i C, powyżej której piloci paralotniowi nie mogą wykonywać legalnie lotów ze względu na konieczność zachowania dwukierunkowej łączności radiowej ze służbą ATC (kontrola radarowa WARSZAWA RADAR), jak i inne wymogi formalne.
Komentarze