Spotkanie z balonowym sacrum, czyli balonem gazowym, który dwukrotnie wygrał Zawody o Puchar Gordona Bennetta i balonem na ogrzane powietrze, ręcznie malowanym
Tadeusz Kościuszko to patron dwóch najważniejszych w polskim dziedzictwie balonów: balonu gazowego, który dwukrotnie (w 1933 r. i 1934 r.) wygrał Zawody o Puchar Gordona Bennetta (ze startem w 1934 r. z Pól Mokotowskich w Warszawie - mija 90. rocznica tego wydarzenia) i ręcznie malowanego balonu na ogrzane powietrze z 1984 r. (mija 40. rocznica powstania). Balon ten reprezentował Polskę i postać Tadeusza Kościuszki latając w Europie i Ameryce.
Z tej okazji 7 grudnia 2024 o g. 14.00 Balonowa Strona Nieba zaprasza do Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej (bud. 5, wjazd od Muzeum Katyńskiego) miłośników lotnictwa i historii na opowieści o tych wyjątkowych statkach powietrznych. To balonowe sacrum! Znamienne, że nie ma innego patrona, którego nazwisko czy wizerunek widniałoby na balonach. A Kościuszko "żyje" symbolicznie w naszej pamięci.
Spotkanie otworzy dyr. MWP, gen. Bronisław Pacek, zaś spotkanie poprowadzi Jacek Bogdański, zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Prezentację dot. balonu gazowego, uszytego na początku lat 30-tych XX wieku w zakładach balonowych w Legionowie poprowadzi dr Jacek Szczepański, dyr. Muzeum Historycznego w Legionowie, historyk lotnictwa. Zaprezentuje zdjęcia, pamiątki, opowie o wojskowych balonowych pilotach, którzy walczyli o niepodległość m.n. Franciszku Hynku, Stanisławie Burzyńskim, Władysławie Pomaskim, o Wojskach Balonowych i startach do Gordona z Pól Mokotowskich w 1934 r. Prezentację dot. balonu na ogrzane powietrze poprowadzi pilot Jerzy Czerniawski, spiritus movens powstania balonu, uczestnik Zawodów o Puchar Gordona Bennetta, pilot, instruktor balonowy, który w 1984 r. na zawodach balonowych w Łodzi zainteresował tematem Kościuszki amerykańskiego milionera, Harvaya Hubbela IV. Ten, w wyniku starań Jerzego Czerniawskiego sfinansował powstanie balonu i jego pokazy m.in. w USA. Balon trafił najpierw do Ameryki, gdzie artysta polskiego pochodzenia Charlie Market, namalował na powłoce wizerunek Kościuszki (ten ze starej pięciuset złotówki).
W tym celu zbudował specjalną windę którą poruszał się wzdłuż rozwieszonej w pionie powłoki i nanosił farbę pistoletem, kontrolując przez szkła oddalające całość gigantycznego malowidła. Musiał to robić z wielką precyzją, gdyż każde położenie farby było nieodwracalne. Wystrój plastyczny balonu podkreślał i jego polski kościuszkowski charakter i związki Kościuszki z Ameryką. Powłoka biało-czerwona, w szachownicę, z podziałem wzdłuż równika balonu. Na niższym pasie umieszczono podobiznę Tadeusza Kościuszki o wysokości 6 metrów, a poniżej wizerunek dwóch noszonych przez niego medali (Virtuti Militari oraz medalu za zasługi jako oficera rewolucji amerykańskiej). Górną część balonu ozdobiono rysunkiem kwiatów polskich i kwiatów z doliny rzeki Hudson - rejonu walk Tadeusza Kościuszki w USA. Balon wielokrotnie prezentowany był w Stanach i Europie, dumnie reprezentował Kościuszkę i Polskę, tak samo jak jego starszy brat gazowiec.
Dodatkowo w pomieszczeniach powiązanych z terenem seminarium zostanie udostępniona wielkoplanszowa wystawa dot. dziedzictwa balonowego. Wystawa składa się z 12 tablic historycznych prezentowanych na stojakach.
Mija 230 lat od insurekcji kościuszkowskiej (1794 r.) i trzeba pamiętać, że balony już wtedy latały z ludźmi na pokładzie! Będzie to lekcja historii i patriotyzmu, przekazana w niezwykły sposób, dedykowana dla mieszkańców Warszawy, środowiska lotniczego, mediów. Spotkanie będzie publiczne, nieodpłatne, dostępne dla wszystkich, z prezentacją materiałów na facebook.com/balonowastronanieba.
Komentarze