Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spotkanie autorskie z instruktorem pilotem Józefem Wójtowiczem

Zarząd Aeroklubu Nowy Targ zaprasza na spotkanie z instruktorem pilotem Józefem Wójtowiczem, autora książki "Książka pilota", które odbędzie się 10 marca 2024 roku o godzinie 15:00 w sali wykładowej aeroklubu, ul. Lotników 1, Nowy Targ.

Spotkanie będzie połączone z promocją książki.

Józef Wójtowicz – ur. 21 lutego 1945 roku w Rabce-Zdroju. Jako uczeń szkoły podstawowej należał do klubu sportowego "Wierchy Rabka". Maturę zdobył kończąc Technikum Przemysłu Skórzanego w Nowym Targu. W trakcie nauki podjął szkolenie lotnicze na szybowcach w Aeroklubie Tatrzańskim. W 1965 roku zdał egzaminy do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Tam w latach 1966-67 wykonywał loty na samolotach odrzutowych TS-11 Iskra i MiG-15.

Po zwolnieniu ze "Szkoły Orląt", w 1967 roku został zatrudniony w charakterze instruktora w Aeroklubie Podhalańskim, skąd służbowo przeniesiono go na stanowisko szefa wyszkolenia w Aeroklubie Tatrzańskim w Nowym Targu.

Po wylądowaniu na Turbaczu, gdzie poleciał do wypadku lotniczego, zaproponowano mu pracę pilota w Centralnym Zespole Lotnictwa Sanitarnego na lotnisku Gocław w Warszawie. Tam wykonywał loty ratownicze w dzień i w nocy na samolocie L-200 Morawa i śmigłowcu Mi-2.

Po likwidacji lotniska Gocław został zatrudniony w PLL LOT jako kapitan instruktor samolotu AN-24. Powierzono mu stanowisko szefa polotów tego samolotu. Po kilku latach pracy skierowany na przeszkolenie na samolot Tu-134 do Uljanowska w ZSRR. Po przeszkoleniu na kapitana tego samolotu objął stanowisko instruktora i szefa pilotów. Po pewnym czasie został przeszkolony na samolot IŁ-62, na którym wykonywał międzykontynentalne loty, aż do rezygnacji z tego samolotu przez PLL LOT.

Następnie skierowany został do Auckland w Nowej Zelandii by przeszkolić się w pilotowaniu samolotów B-767, na których latał aż do odejścia na emeryturę z PLL LOT. W powietrzu spędził na samolotach 23.765 godzin. Na śmigłowcach 1058 godzin. Na szybowcach 1100 godzin.

Serdecznie zapraszany już w najbliższą niedzielę na spotkanie z instruktorem pilotem Józefem Wójtowiczem do Nowego Targu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony