Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsze trzy ukraińskie kompanie dronów gotowe do walki

Pierwsze trzy kompanie dronów wyprodukowanych na Ukrainie są już gotowe do walki; jest to nowe podejście do prowadzenia działań wojennych – poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

"Ukraińska armia aktywnie się przekształca i zdobywa unikalne doświadczenie w najbardziej zaawansowanej technologicznie wojnie w historii. Wcześniej, wspólnie ze Sztabem Generalnym, ogłosiliśmy utworzenie pierwszych na świecie kompanii uderzeniowych złożonych z bezzałogowych statków powietrznych, z zupełnie nowym podejściem do zarządzania nimi, doktryną ich wykorzystania i szkolenia z ich obsługi" – poinformował Fedorow na Twitterze (https://t.me/zedigital/3008).

Wicepremier dodał też, że pierwsze trzy kompanie uderzeniowe dronów są gotowe do walki. "Wraz z naszymi partnerami w pełni je (kompanie) wyposażyliśmy. Dostarczyliśmy pickupy, drony i terminale Starlink. Wszystkie drony są produkowane na Ukrainie. Sprzęt dla kompanii został zakupiony przez prywatnych sponsorów" – podkreślił Fedorow.

Wyjaśnił, że drony mają wykonywać misje rozpoznawcze i uderzeniowe. Będą wykorzystywane do kierowania artylerią, pomogą żołnierzom w osiągnięciu jak największej skuteczności w walkach miejskich i w ratowaniu życia. Pickupy mają służyć do organizowania nalotów grup mobilnych na tyły wroga, dostarczania ładunków i ewakuacji rannych. Terminale Starlink do niezawodnej komunikacji na polu walki. Wszystko to – według Fedorowa – stanowi przewagę Ukraińców nad Rosjanami na froncie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony