„Skrzydlata trumna” jednym z najbardziej oczekiwanych kryminałów 2012

„Skrzydlata trumna” Marcin Wroński

Czwarte śledztwo Maciejewskiego! Były komisarz, siedząc w ubeckim więzieniu, odkrywa ostatni wątek przedwojennej afery w Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Premiera 22 lutego 2012! - Mowa o najnowszej książce Marcina Wrońskiego, zatytułowanej "Skrzydlata trumna". Dość rzadka pozycja –fabularna książka z wątkiem lotniczym. Książka godna uwagi, dlatego – polecamy!

W najnowszej powieści Marcin Wroński raz jeszcze zabiera nas do Lublina. Przedwojennego i powojennego. Rok 1945. Oskarżony o współpracę z hitlerowcami komisarz Maciejewski trafił do lubelskiego Zamku, w którym od kilku miesięcy jest rozpracowywany i przesłuchiwany przez okrutnego majora Grabarza. Towarzyszem Zygi w celi jest Adam Duski, który przed laty był świadkiem w sprawie samobójstwa w Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Ponura atmosfera więziennych murów wywołuje falę wspomnień i skłania do rozmów. Maciejewski znajduje się w ciężkim położeniu, jego życie wisi na włosku.

W marcu 1936 roku Zyga Maciejewski otrzymał wezwanie do fabryki samolotów, w której znaleziono ciało martwego strażnika. Z zeznań świadków wynikało, że przyczyną samobójstwa była nieodwzajemniona miłość do pewnej kobiety. Z pozoru wszystko wydawało się jasne, jednak gorączkowe starania wywiadu wojskowego, zmierzające do jak najszybszego zakończenia śledztwa, dają komisarzowi do myślenia. Drobiazgowe dochodzenie odsłania mroczną tajemnicę...

Marcin Wroński (ur. 1972) - w latach 90. związany z trzecim obiegiem literackim, publikował m.in. w artzinach „Lampa i Iskra Boża", „Mała Ulicznica" i „Brytan OD NOWA". Zadebiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), dwa lata później ukazała się jego pijacko-przygodowa mikropowieść Obsesyjny motyw babiego lata. Tworzył też piosenki i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości", był dziennikarzem radiowym i nauczycielem, pisał książki dla dzieci. W 2007 roku opublikował pierwszy kryminał o komisarzu Maciejewskim, Morderstwo pod cenzurą, a rok później kolejny, Kino Venus; oba były nominowane do prestiżowych nagród i omawiane przez wielu krytyków. Wydał także thriller kościelny Officium Secretum. Pies Pański (W.A.B. 2010). W 2011 roku ukazała się trzecia powieść o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela; w związku z jej premierą Wydawnictwo W.A.B. wznowiło dwie poprzednie. Autor pracuje nad piątą częścią cyklu retrokryminalnego, Pogrom w przyszły wtorek.

Strona autora: www.marcinwronski.art.pl
 

Źródło: Wydawnictwo W.A.B.
comments powered by Disqus

Komentarze

Marcin Wroński stara się jak najwierniej trzymać historii i faktów, takie ma założenie, natomiast jak zawsze pewne rzeczy trzeba dopowiedzieć swoimi słowami i myślami.

dzieki za info

Ciekawą rzeczą jest że w EMPIK'u pozycji o AK nie znajdziesz! Taka to wolność się robi - wolno czytac to co właściciel chce wykreować - "zmasowany punk widzenia"

Czyzby Empik był Niemiecki?
Na pewno znajdziesz pozycje jak to Niemcy byli "wypędzeni", pokrzywdzeni etc a Polacy to w zasadzie to Żydów ścigali!

w miarę realnie osadzone w rzeczywistości IIWS czy raczej fantastyka? Ewidentnie brakuje faktycznych opisów tamtych czasów, bo nie można za takie uznać propagandy komunistycznej.