Odrzutowiec HondaJet pobił 2 rekordy prędkości

HA-420 HondaJet

Samolot HondaJet ma na swoim koncie dwa nowe rekordy prędkości. Pierwszy dotyczy przelotu z Teterboro do Lauderdale, a drugi pokonania trasy z Bostonu do Palm Beach na Florydzie. Oba tytuły zostały przyznane przez Krajowe Stowarzyszenie Żeglugi Powietrznej (ang.: National Aeronautic Association).

Pokonanie pierwszej trasy zajęło 51 minut. Business jet leciał na wysokości FL 430. Trasa z Bostonu do Palm Beach zajęła 2 godziny i 58 minut.

Wybraliśmy jedne z najbardziej obleganych lotnisk przez ruch biznes i jedne z najpopularniejszych tras, by pokazać jak wielką przewagę nad konkurentami ma HonaJet. Nasz samolot zabierze swoich pasażerów dokładnie  tam gdzie chcą i zrobi to szybciej niż statki powietrzne konkurentów – powiedział szef Honda Aircraft, Michimasa Fujino.

Odrzutowiec biznesowy HondaJet po raz pierwszy został zaprezentowany w 1997 roku, ale prace nad prototypem rozpoczęły się dopiero w 2003 r. Honda twierdzi, że model HA-420 jest liderem w swojej klasie pod względem szybkości (420 węzłów), a także komfortu kabiny. Zgodnie z informacjami producenta, samolot ten jest o 17 procent bardziej wydajny niż jego konkurenci, a głównie przyczyniło się do tego zastosowanie nowatorskich rozwiązań. Cena biznes jeta została skalkulowana na poziomie 4,85 mln dolarów.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus