Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11/2022 już w sprzedaży

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Eurofightery strzegą Bałtyku 
Od końca lipca w Polsce przebywa kontyngent włoskich Aeronautica Militare, wyposażony w wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter F-2000A. Włoscy lotnicy wspierają działania Sojuszu prowadzone w ramach misji Baltic Air Policing, której celem jest obrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. 

Raptory w Łasku 
W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku stacjonują amerykańskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-22 Raptor. Wprawdzie nie jest to ich pierwsza wizyta w Polsce, lecz z wielu przyczyn jest to wydarzenie przełomowe.

EAA AirVenture Oshkosh 2022
Ostatni tydzień lipca każdego roku jest dla entuzjastów lotnictwa czasem zarezerwowanym na AirVenture, organizowane przez Experimental Aircraft Association (EAA, Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego) w Oshkosh w stanie Wisconsin. Skupiające pasjonatów lotnictwa latających na własnych samolotach oraz sympatyków lotnictwa EAA istnieje od 1953 roku i obecnie ma wiele międzynarodowych oddziałów na świecie.

Moje konszachty z Belphegorem
Edward Margański opowiada o konstruowaniu odrzutowego samolotu rolniczego M-15 Belphegor.

Pokazy na stulecie IAC 
W tym roku motywem przewodnim nadmorskich pokazów lotniczych w irlandzkim Bray była 100. rocznica utworzenia Irish Air Corps (IAC, Irlandzkiego Korpusu Lotniczego), więc statki powietrzne tej formacji stanowiły główną atrakcję Bray Air Display. Na okolicznych plażach zgromadziło się ponad 100 tys. osób, które z zapartym tchem podziwiały podniebne ewolucje.

Kosmiczna kolizja 
27 września br. amerykańska sonda kosmiczna DART zderzyła się czołowo z niewielką planetoidą Dimorphos, będącą satelitą nieco większej planetoidy Didymos. Celem eksperymentu było zbadanie, czy ludzie będą w stanie zmienić tor lotu planetoidy zmierzającej ku Ziemi tak, by uniknąć jej zderzenia z naszą planetą. 

Kosmos na Politechnice Wrocławskiej 
Mają za sobą lata dodatkowej działalności akademickiej, setki godzin pracy nad projektami, a także rywalizację w licznych międzynarodowych konkursach w różnych zakątkach świata. Koła naukowe OFF-ROAD, PWr in Space i PWr Aerospace od wielu lat działają przy Politechnice Wrocławskiej, tworząc różne projekty kosmiczne.

Nasza Wrona 
Na początku września 2020 Jerzy Gruchalski – znany w środowisku lotniczym aktywny ponad 70 letni konstruktor amator – postanowił dla relaksu zbudować latającą replikę przedwojennego szybowca szkolnego Wrona. 

Jesolo Air Show 2022
Jednym z najważniejszych w kalendarzu dużych włoskich wydarzeń lotniczych jest Jesolo Air Show, odbywające się od 1996 do chwili obecnej. W pierwszych trzech edycjach udział brał jedynie zespół akrobacyjny rodzimych Aeronautica Militare – Frecce Tricolori.Jednak z roku na rok program imprezy był coraz bardziej wzbogacony, dzięki czemu pokazy w Jesolo stały się jednym z głównych wydarzeń dla miłośników włoskiego lotnictwa.
 
Sanitarny Piper Cub 
Brak sprzętu latającego w aeroklubach po zakończeniu II wojny światowej i dogodne warunki kupna statków powietrznych z demobilu spowodowały, że polskie Ministerstwo Komunikacji postanowiło nabyć 300 samolotów Piper L-4 Cub. Nad przedsięwzięciem tym pieczę sprawowała komisja kierowana przez mjr M. Zabłockiego.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony