Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 11/2021
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11/2021 już w sprzedaży

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Siły powietrzne w obronie Islandii
Pierwsza w historii Wojska Polskiego sojusznicza misja w Islandii – Icelandic Air Policing trwała od 5 sierpnia do 10 października 2021 r. W jej ramach personel Sił Powietrznych zajmował się ochroną przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii i udzielaniem pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych. Nasi lotnicy mieli także zajmować się ewentualną ochroną ludności i wojsk przed atakami z powietrza.

Lot w tunelu
Wczasach międzywojennych najbardziej szalonym wyczynem, na jaki mógł zdobyć się pilot, był lot pod mostem. Także dziś jest to okazja do zaprezentowania niezwykłych umiejętności lotniczych, jednak ze względów bezpieczeństwa wykonywana niezwykle rzadko. W 2017 roku Łukasz Czepiela i Martin Šonka podjęli wyzwanie, by uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i przelecieli pod trzema mostami w Warszawie, znajdując się około 3 m nad lustrem wody.

Z Black Hawka na okręt i platformę
W ostatnich dniach września br. policyjni kontrterroryści działali na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego, szkoląc się w wykonywaniu desantów na pokłady jednostek pływających i platformy wiertniczej ze śmigłowca Black Hawk.

Reno Air Racing 2021
Legendarne amerykańskie lotnisko Reno Stead – otoczone górami Sierra Nevada i ich porośniętym podnóżem – to miejsce, do którego każdy miłośnik lotnictwa dotrzeć powinien przynajmniej raz w życiu. To tutaj od 1964 roku odbywają się co roku Krajowe Mistrzostwa Wyścigów Samolotowych. W ubiegłym roku odwołano je ze względu na obostrzenia pandemiczne. Po skreśleniu wszystkich głównych pokazów lotniczych i wydarzeń lotniczych w 2020 roku społeczność lotnictwa użytkowego starała się wrócić do życia w sezonie 2021.

Katarskie Hawki w RAF Leeming
Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) i Al-quwwat al-jawiyat al-qataria (wojska lotnicze emiratu Kataru) zainaugurowały działalność drugiej wspólnej eskadry (pierwszą jest 12. Squadron, opisana w SP 07/2020). Jednostka wyposażona jest w samoloty szkolenia zaawansowanego Hawk T2 Mk 167, a miejscem jej stacjonowania jest baza RAF Leeming.

Aviadarts 2021
Areną tegorocznych Międzynarodowych Zawodów Lotnictwa Wojskowego Aviadarts 2021 – części Igrzysk Wojskowych 2021, była baza lotnicza Diagilewo oraz pobliski poligon Dubrowiczi w obwodzie riazańskim. Podczas dwutygodniowych zmagań 60 załóg z Rosji, Białorusi i Chin po raz kolejny zaprezentowało wysoki poziom wyszkolenia, stając w szranki w zróżnicowanych konkurencjach. Reporterzy SP byli na miejscu i obserwowali zmagania.

Wojna nerwów w Saint Auban
W wielu dyscyplinach sportu, nawet siłowych, wygrywa się głową. Konstrukcją psychiczną, motywacją, satysfakcją z wyniku. Trzeba się zmierzyć z własną psychiką, która popycha do wygranej, albo paraliżuje. Są konkurencje błyskawiczne, jak skoki narciarskie, krótki przejazd konny po parkurze, czy wiązanka akrobacji. W nich absolutny spokój, stuprocentowa koncentracja w danej chwili jest kluczem do dobrego wyniku. Zawody szybowcowe są pod tym względem specyficzne, bo trwają bardzo długo.

Pegaz – zmarnowany entuzjazm
Szkolenie szybowników w pilotażu samolotów przy użyciu motoszybowców było ideą, która narodziła się w przedwojennej Polsce. Dowodem na to był konkurs na tego typu maszynę, w którym zwyciężył motoszybowiec Bąk konstrukcji Antoniego Kocjana. Kontynuując tę ideę, w listopadzie 1945 roku Departament Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji rozpisał otwarty konkurs na wstępny projekt motoszybowca, którego podstawowym zadaniem miało być szkolenie pilotów szybowcowych kat. C w pilotażu samolotowym oraz trening w lataniu samolotowym.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony