Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 11/2015
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11/2015

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Potwierdzone zestrzelenie
Holenderska Rada Śledcza Bezpieczeństwa (OVV) opublikowała 13 października końcowy raport, dotyczący katastrofy malezyjskiego Boeinga 777-200ER (lot MH17). Według niego bezpośrednią przyczyną tragedii było zestrzelenie samolotu pociskiem ziemia-powietrze 9M38, odpalonym z przeciwlotniczego zestawu rakietowego (PZR) 9K37 Buk.

Jaki offset, taki doktorat
By pisać analizy czy komentarze muszę regularnie czytać dokumenty i teksty innych autorów. Zdarza się, że znajduję w nich ciekawą wiedzę, choć częściej to nudny obowiązek. W ramach wypełniania tegoż obowiązku niedawno trafiłem na coś, w co do tej pory trudno mi uwierzyć.  To książka pod bardzo atrakcyjnym tytułem „Tajemnice F-16. Offset a sojusz strategiczny Polski i USA 1989-2013.” Ze wstępu wynika, że jest ona oparta na tekście doktoratu autora pt. „Offset jako narzędzie polityki USA wobec Polski w latach 1989-2013”.

Morskie modyfikacje
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, borykająca się z trudnościami sprzętowymi, stara się utrzymać stałą zdolność do realizacji stawianych przed nią zadań. Wobec braku dostaw nowoczesnego wyposażenia w postaci nowych śmigłowców i samolotów, jedyną możliwością zapewnienia optymalnego poziomu sprawności technicznej jest modernizacja eksploatowanego aktualnie sprzętu latającego – w tym tego przekazanego z innych rodzajów sił zbrojnych na tzw. dolatanie.

Krótki żywot chorwackich Mi-24
Podczas wojny domowej na terenie byłej Jugosławii, która trwała od 1991  do 1995 roku, siły zbrojne młodego państwa chorwackiego stanęły w obliczu braku niemal wszystkich rodzajów uzbrojenia.  Hrvatsko Ratno i Protizracna Obrana (HRZiPO, wojska lotnicze i obrony powietrznej Chorwacji) zostały oficjalnie utworzone w grudniu 1991 roku, a już w 1992 roku ONZ nałożyła na nie embargo, zakazujące zakupów uzbrojenia.

Dokąd żegluje PAŻP
Przewoźnicy lotniczy naciskają na obniżenie kosztów obsługi nawigacyjnej. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie opóźnień w ruchu lotniczym. Niektóre linie lotnicze starają się wywierać różnego rodzaju presje na służby ATC (Air Traffic Control – Kontrola Ruchu Lotniczego), aby te systematycznie zwiększały efektywność zarządzania przestrzenią powietrzną. Nie inaczej jest w Polsce. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, wychodząc naprzeciw wymaganiom linii niskokosztowych i tradycyjnych, wprowadza zmiany, by ruch powietrzny w FIR Warszawa odbywał się bez zakłóceń. Wyzwań w tym zakresie jest sporo.

Śmigłowce, Polska, Świat
W dniach od 12 do 16 sierpnia br., na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Przylep w Zielonej Górze, trwała najważniejsza w tym roku sportowa impreza śmigłowcowa na świecie – XV Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata FAI. Udział wzięło 49 załóg z całego świata. Oficjalnym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Lotnicze Helisport wraz z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej, Aeroklubem Polskim i Międzynarodową Federacją Lotniczą.

Złota Ewa
Ewa Prawicka-Linke zdobyła złoty medal podczas rozgrywanych w Holandii, od 14 do 19 września, Balonowych Mistrzostw Europu Kobiet. Pilotka Leszczyńskiego Klubu Balonowego w ostatnim locie pokonała utytułowane reprezentantki Litwy i Austrii. Pozostałe reprezentantki Polski również nie zawiodły: Beata Choma (A. Poznański) była czwarta, a Daria Dutkiewicz-Goławska (A. Leszczyński) zajęła ósme miejsce.

Balonowy wyścig technologiczny
Tego lata po raz kolejny nad Ełkiem popłynęły balony – 20 załóg z Polski, Litwy i Łotwy stanęło w szranki do niełatwych konkurencji. Kiedyś organizowane fiesty ustąpiły miejsca „wyśrubowanym” zawodom.

Mistrzostwa Polski makiet
Lotnisko Aeroklubu Krakowskiego już po raz drugi w bieżącym roku gościło uczestników ważnej imprezy modelarskiej. Po lipcowych zmaganiach w Pucharze Świata modeli kosmicznych, w dniach 14-16 sierpnia 2015 roku do podkrakowskiego Pobiednika Wielkiego zawitało 14 modelarzy ubiegających się o tytuł mistrza Polski zdalnie sterowanych makiet w kategoriach F4H, F4C i F4G.

Polacy uczą Francuzów ich własnej historii
Jesienią 2011 roku Muzeum Bytomia zaprezentowało wystawę „Zapomniani Bohaterowie”, Autorzy, Bartłomiej Belcarz i Marek Ryś, przedstawili historię tworzenia, szkolenia, działalności i w końcu ewakuacji polskiego lotnictwa we Francji w 1940 roku. Bogaty tekst był poparty ponad setką archiwalnych zdjęć oraz kilkunastoma barwnymi planszami i mapami. Wszystko na 50 planszach formatu A1. Wystawę uzupełniały modele samolotów oraz repliki sterów francuskich samolotów. Zainteresowanie wystawą wyszło jednak daleko poza Bytom i Polskę.

75. rocznica Bitwy o Anglię
W dniach 4-6 września br. do stolicy Wielkiej Brytanii udała się delegacja złożona z przedstawicieli Sił Powietrznych RP, a czele której stał inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

Od pisklęcia do jastrzębia
100 lat temu, 27 listopada 1915 roku, w Kodymie pod Charkowem urodził się Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów wojskowych i największy polski as myśliwski.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony