Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 10/2021
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 10/2021 już w sprzedaży

Październikowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnictwo na XXIX MSPO
Podobnie jak w ubiegłym roku ograniczenia pandemiczne spowodowały, że tegoroczny XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO), który odbył się w Kielcach w dniach 7-10 września 2021, był niezbyt imponujący z lotniczego punktu widzenia. Co gorsza od kilku lat potencjalni oferenci nie mogą doczekać się pozytywnych decyzji dotyczących przetargów związanych z pozyskaniem nowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.

A220-300 odwiedził Warszawę
20 września 2021, na warszawskim Lotnisku Chopina pojawił się samolot komunikacyjny Airbus A220-300 w barwach linii airBaltic. Był to ostatni etap jego europejskiego tournee.

Elektryczny rekord
Istniejące od 2016 roku przedsiębiorstwo Vertical Aerospace zawarło rekordowe umowy dotyczące sprzedaży elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania. Łącznie nawet tysiąc VA-X4 eVTOL mają kupić American Airlines, Virgin Atlantic i kompania leasingowa Avolon. Wartość umów, jeśli zostaną ostatecznie zrealizowane, może przekraczać 4mld USD.

Lotnicza Gdynia 2021
W sobotę i niedzielę 21 i 22 sierpnia 2021 na lotnisku Gdynia-Babie Doły, znanym też jako Gdynia-Kosakowo, miały miejsce największe w tym roku polskie pokazy lotnicze, czyli 4. edycja LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow. Blisko 40 tys. widzów mogło na żywo zobaczyć w powietrzu i na ziemi około 80 statków powietrznych z Polski, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Szwecji, Turcji i Wielkiej Brytanii, a kolejne ponad 50 tys. osób śledziło transmisję prowadzoną przez Internet.

Włoskie F-35 nad Bałtykiem
30 kwietnia 2021 w bazie lotniczej Ämari w Estonii wylądowały 4 samoloty wielozadaniowe Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Italii) F-35A Lightning II z 13° Gruppo (eskadry) 32° Stormo (skrzydła) z bazy lotniczej Amendola w południowo-wschodnich Włoszech. Ich przelot wspierał tankowiec KC-767A z 14° Stormo, który wystartował z bazy lotniczej Pratica di Mare i transportowiec C-130J z 46ª Brigata Aerea z Pizy.

Skrzydlaty Achtubińsk
W 2020 jubileusz stulecia obchodziła jedna z najważniejszych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Lotniczo-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, czyli – rozlokowane w Achtubińsku w Obwodzie Astrachańskim – 929. Państwowe Centrum Prób w Locie im. W.P. Czkałowa. Wiek istnienia to wspaniała okazja, by przyjrzeć się bliżej tej wyjątkowej instytucji, przez którą przewijają się wszystkie najnowsze typy rosyjskich wojskowych statków powietrznych.

Reinkarnacja krakowskiej Iskry
We wtorek, 31 sierpnia 2021 w gmachu głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się uroczysty wernisaż nowej wystawy czasowej Iskra – historia polsko-indyjska, poświęconej służbie samolotów TS-11 w Indiach. Centralnym jej punktem był odnowiony i świeżo pomalowany w barwy wojsk lotniczych Indii TS-11.

Czas kosmicznych rekordów
16 września 2021 wystartowała pierwsza kosmiczna misja komercyjna – czteroosobowa załoga statku Crew Dragon udała się na trzydniową wyprawę orbitalną. Misja pod nazwą Inspiration4 została wykupiona w SpaceX przez przedsiębiorcę, milionera i filantropa Jareda Isaacmana, który – jako doświadczony lotnik – został dowódcą Dragona.

Pierwsze sukcesy polskich Beaufighterów
Jedyny nocny dywizjon myśliwski Polskich Sił Powietrznych (utworzony w sierpniu 1940, jeszcze w gorącym okresie Bitwy o Anglię) zainstalował się 26 kwietnia 1941 na lotnisku Clyst Honiton leżącym ok. 6 km na północny wschód od Exeteru, gdzie miał pozostawać przez blisko dwa lata.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony