Skrzydlata Polska 10/2019 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 10/2019

Październikowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

O krok od katastrofy
Pełni nadziei i optymizmu wyjeżdżaliśmy z Sebastianem w Apeniny na szybowcowe mistrzostwa świata, a wracałem szczęśliwy, że nie wiozę do na wózku inwalidzkim lub w ozdobnej skrzyni. Bardzo cienka jest w lotnictwie  nić rozgraniczająca radość i satysfakcję od łez bólu.
Sebastian Kawa miał we Włoszech bronić tytułu mistrza świata w klasie 13,5m.

Lotnictwo na MSPO 2019
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego była z lotniczego punktu widzenia uboższa niż poprzednie. Ze względu na brak postępów w wielu programach zakupu nowego sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP – w Kielcach pojawili się tylko niektórzy producenci, zainteresowani polskim rynkiem.

Lotnicze święto po rosyjsku
Od 27 sierpnia do 1 września 2019 r. Instytut Badań w Locie im. M.M. Gromowa w podmoskiewskim Ramienskoje otworzył swoje bramy dla przedstawicieli przemysłu, przedsiębiorców branży lotniczej, a przede wszystkim dla miłośników lotnictwa. Okazją ku temu był kolejny, czternasty już Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny – MAKS 2019.

70 lat NATO
Pokazy lotnicze znane jako Royal International Air Tatoo (RIAT), organizowane w bazie RAF w Fairford w Anglii, zdobyły sobie przez lata famę największego na świecie spektaklu lotnictwa wojskowego. Co roku jego organizatorzy wybierają ich szczególny temat, którym może być jubileusz jakiegoś samolotu, czy rocznica wydarzenia lotniczego.

Orzeł Anatolii 2019
Ćwiczenia tureckich wojsk lotniczych – "Anatolian Eagle" (Orzeł Anatolii, AE), po przerwie – wymuszonej sytuacją polityczną, a przede wszystkim skutkami nieudanego zamachu stanu w 2016 roku – zorganizowano ponownie, rozciągając je na dwa tygodnie czerwca 2019 r.

Policyjne Mi-2 na emryturę – cz. II
W ostatnich miesiącach, w telewizyjnych i internetowych serwisach informacyjnych oraz na łamach prasy popularnej i specjalistycznej wiele miejsca poświęcono modernizacji Lotnictwa Policji – głównie w kontekście zakupu dla tej formacji amerykańskich śmigłowców S-70i Black Hawk i Bell 407GXi. Tymczasem bez żadnego rozgłosu swą służbę w policyjnych barwach kończą ostatnie leciwe Mi-2 – śmigłowce, dzięki którym przez kilka ostatnich lat sekcje Lotnictwa Policji mogły funkcjonować w takich miastach jak Poznań, Wrocław czy Szczecin.

Azjatycki wyścig kosmiczny
6 września 2019 r. indyjska sonda kosmiczna Vikram z miniaturowym pojazdem Pragyan miała miękko wylądować na powierzchni Księżyca. Na wysokości 2 km nad jego powierzchnią utracono z nim łączność, co jest równoznaczne z utratą sondy, która zapewne rozbiła się, podobnie jak izraelski Beresheet 5 miesięcy wcześniej.

"Wiedeńczyk" z Balic
W połowie czerwca 2019 r. należący do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie An-2 "Wiedeńczyk", którym podczas stanu wojennego do Austrii uciekło wraz z rodzinami trzech pilotów ówczesnego 13. Pułku Lotnictwa Transportowego w Krakowie, wziął udział w międzynarodowym pikniku lotniczym na podwiedeńskim lotnisku Bad Vöslau. Była to nie tylko pierwsza od 37 lat wizyta tego samolotu w Austrii i pierwszy występ na zagranicznej imprezie lotniczej, ale także pierwszy w historii tego egzemplarza legalny wylot za granicę.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus