Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 09/2023
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 09/2023 już w sprzedaży

Wrześniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Stulecie samolotów z rozmytym kadłubem 
US Air Force poinformowały, że zleciły kalifornijskiemu start-upowi Jet Zero zaprojektowanie i zbudowanie pełnowymiarowego demonstratora samolotu z rozmytym kadłubem (BWB, blended wing body) – bazy przyszłego transportowca i tankowca, a także samolotów pasażerskich. 

RIAT 2023 
Od czasu pierwszych International Air Tattoo, jak je wówczas nazywano, które odbyły się na lotnisku North Weald w W. Brytanii w 1971, pokazy przeszły szereg znaczących przemian i ulepszeń. Prawdopodobnie najbardziej znaczący był 1996, kiedy impreza otrzymała królewską aprobatę i stała się The Royal International Air Tattoo (RIAT).

Air Defender 2023 – interoperacyjność na najwyższym poziomie
Wysłannik Skrzydlatej Polski odwiedził największe ćwiczenie lotnicze w historii NATO – Air Defender 2023. W czerwcu prawie 250 statków powietrznych z sił zbrojnych 25 krajów szkoliło się w przestrzeni powietrznej nad Niemcami, Polską i Czechami.

Grey Wolf na straży Minutemanów 
W Filadelfii rozpoczęto produkcję pierwszej partii seryjnych śmigłowców wielozadaniowych MH-139A Grey Wolf. Posłużą one do ochrony baz, w których stacjonują jednostki uzbrojone w pociski balistyczne LGM-30 Minuteman III z głowicami nuklearnymi. 

Nowe kabiny ATR 
Koncern ATR zaprezentował nowe kabiny swoich samolotów turbośmigłowych, noszące nazwę HighLine. Oferta obejmuje pięć propozycji, skierowanych do operatorów zajmujących się przewozami pasażerów o szczególnych wymaganiach.

70 lat Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych 
17 czerwca 2023 minęło 70 lat od powołania Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Jednak rodowód Instytutu wiąże się z powołaniem w 1918 Sekcji Żeglugi Napowietrznej podporządkowanej Ministerstwu Spraw Wojskowych.

Reaktywacja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
W weekend 8 i 9 lipca 2023 odbyła się XII edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Impreza, podczas której w powietrzu można było zobaczyć około 40 statków powietrznych, została zorganizowana po trwającej od 2019 przerwie.

Cele latające opracowywane w Instytucie Lotnictwa 
W latach 1950-1951 Dział Wytrzymałościowo-Konstrukcyjny Głównego Instytutu Lotnictwa, a następnie Zakład Wytrzymałości podjął pracę nad niekonwencjonalnymi konstrukcjami. Były to cele latające przeznaczone dla wojska. 

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony