Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 08/2024 już w sprzedaży

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Oficjalna prezentacja AW249 
18 czerwca 2024, podczas targów Eurosatory 2024, koncern Leonardo zaprezentował po raz pierwszy publicznie swój nowy śmigłowiec uderzeniowy AW249 Fenice (wł. Feniks). Wiropłat ma być następcą AH-129 Mangusta używanych przez włoskie Aviazione dell’Esercito (AVES, Lotnictwo Wojsk Lądowych).

Polska sięgnęła kosmosu. Historyczny lot rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K
3 lipca 2024 o godzinie 13:09 z Andøya Space Sub-Orbital w Norwegii została wystrzelona rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K. Polska konstrukcja opracowana w Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa sięgnęła kosmosu, tworząc historię polskiej nauki i techniki.

Ryszard Witkowski patronem szkoły 
Kilkanaście kilometrów od Torunia, w gminie Lubicz, w dolinie malowniczo meandrującej rzeki Drwęcy leży wieś Młyniec Pierwszy. Miejscowa szkoła podstawowa tylko z pozoru jest jedną z wielu niedużych lokalnych placówek edukacyjnych. W roku szkolnym 2023 / 2024 uczęszczało do niej 108 uczennic i uczniów. Jednak zarówno młodzieży, jak i gronu pedagogicznemu bliskie są tradycje lotnicze, zogniskowane wokół osoby świeżo wybranego patrona szkoły, pilota doświadczalnego, inż. Ryszarda Witkowskiego.

Piknik lotniczy, czy zlot foodtrucków?
Po niemal ośmiu latach przerwy, 8 czerwca 2024 roku 23. Baza Lotnictwa Taktycznego im. ppłk pil. Jana Zumbacha otworzyła swoje bramy dla gości pikniku lotniczego organizowanego w ramach obchodów święta bazy. Ostatnia otwarta dla publiczności impreza organizowana z okazji święta 23. BLT odbyła się we wrześniu 2016. Od tego czasu próżno było wyczekiwać kolejnej sposobności by świętować wspólnie z lotnikami z Janowa pod Mińskiem Mazowieckim w niepowtarzalnym klimacie lotniska wojskowego.

Saab opracowuje nowy bbsl
Przedstawiciele koncernu Saab ujawnili koncepcje demonstratorów załogowych i bezzałogowych samolotów bojowych, które w przyszłości mogłyby wejść do wyposażenia szwedzkich Flygvapnet (wojsk lotniczych). Zgodnie z wytycznymi rządu przedsięwzięcie to musi zapewnić utrzymanie i rozwój narodowych zdolności przemysłowych i know-how, opracowanie nowych technologii i przygotowanie podstaw umożliwiających realizację prób naziemnych i oblatania demonstratorów.

Korea pożegnała Phantomy
Po 55 latach służby południowokoreańskie Daehanminguk Gong-gun (wojska lotnicze) wycofały ze służby ostatnie samoloty McDonnell Douglas F-4 Phantom II. Republika Korei była jednym z pierwszych krajów, który wdrożył do eksploatacji Phantomy II, po Stanach Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Iranie.

Operation White Eagle II
Leżąca w pobliżu Morza Bałtyckiego 22. Baza Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych RP w Malborku, pełni funkcję krytycznego punktu dla operacji lotniczych w tym rejonie. Od połowy lutego 2024 w 22. BLT ponownie stacjonuje liczący ok. 150 oficerów i żołnierzy kontyngent Aeronautica Militare (włoskich wojsk lotniczych) Task Force Air 4th Wing – Operation White Eagle II, wyposażony w 4 wielozadaniowe samoloty bojowe F-2000A Eurofighter.

Problemy z budową Busan Gadeokdo
Władzom Republiki Korei nie udaje się wyłonić budowniczego nowego międzynarodowego portu lotniczego Busan Gadeokdo. Niepowodzeniem zakończył się drugi przetarg na jego budowę. Wcześniej, do pierwszego, nikt się nie zgłosił. W obecnej sytuacji rząd południowokoreański prawdopodobnie podejmie negocjacje z wolnej ręki. Inwestycja ma kosztować równowartość ponad 10 mld USD. Powinna zostać zrealizowana do końca 2029.

61. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki
Od 20 do 22 czerwca 2024 na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim rozgrywany był 61. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, w którym wzięło udział 18 pilotów i 2 pilotki z Polski i Szwajcarii. Zawody te zaliczały się do rankingu Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym.

W kolejce na Księżyc
Od drugiej dekady XXI wieku coraz więcej krajów, a także organizacji i przedsiębiorstw prywatnych usiłuje umieścić na Księżycu swoje lądowniki. W latach 1960/1970 radzieckie i amerykańskie sondy lądowały tam regularnie, jednak od 1976 oba mocarstwa kosmiczne zaprzestały tej działalności. W efekcie kolejnym lądownikiem, który pomyślnie dotarł na powierzchnię Księżyca w grudniu 2013 był chiński aparat Chang’e-3. Zapoczątkował on nowy wyścig księżycowy, w którym uczestniczy znacznie większa liczba konkurentów.

Projekt szybowca szkolnego Kawka
W październiku 1955 mgr inż. Tadeusz Chyliński wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Główny Ligi Przyjaciół Żołnierza na projekt jednomiejscowego szybowca szkolnego. Miał on zastąpić produkowany od 1948 szybowiec IS-3 ABC.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: https://altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony