Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 08/2023 już w sprzedaży

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Niełatwy rozwój e-samolotu
Przedstawiciele przemysłu i US Air Force często podają samolot szkolenia zaawansowanego Boeing / Saab T-7A Red Hawk jako przykład pomyślnego zastosowania najnowocześniejszych metod cyfrowego konstruowania. Wprawdzie od stworzenia pierwszych projektów do oblotu prototypu T-7A minęły zaledwie 3 lata, ale niektóre późniejsze problemy pokazały, że inżynierskie założenia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, która jest szara, lepka i nieliniowa… 

Katastrofa w Chrcynnie
17 lipca 2023 na lotnisku w Chrcynnie samolot Cessna 208 B Grand Caravan (SP-WAW, nr ser. 208B0854) spadł na hangar, w którym ludzie schronili się przed deszczem. W katastrofie zginęło 5 osób, a szósta zmarła kilka dni później w wyniku obrażeń.

Oblot eDA40
20 lipca 2023 całkowicie elektryczny samolot Diamond Aircraft eDA40 wykonał pierwszy lot. Start i lądowanie odbyły się na lotnisku w austriackim Wiener Neustadt, gdzie mieszczą się zakłady producenta.

Projekt koncepcyjny CPK 
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała koncepcję architektoniczną nowego lotniska przesiadkowego. Na wizualizacjach pokazano, jak będzie wyglądał terminal pasażerski, a także zintegrowana z nim główna stacja kolejowa i węzeł przesiadkowy. 

Drugie wcielenie Pillána
Po dwóch dekadach ENAER powrócił na arenę producentów samolotów z Pillánem II. Chociaż nazwa sugeruje, że jest to ulepszenie oryginalnego Pillána, w rzeczywistości jest to zupełnie nowy samolot, a właściwie cały system szkolenia, obejmujący nowe trendy w procesie nauczania, wraz z symulatorami i trenażerami, które znacznie usprawniają i przyspieszają szkolenie zarówno na ziemi, jak i w locie.

Śmigłowcowe 60-lecie w Inowrocławiu
56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu obchodziła 60. rocznicę utworzenia 56. Pułku Śmigłowców, którego tradycji jest dumnym kontynuatorem. Święto jednostki połączone z tzw. dniem otwartym, zorganizowanym na lotnisku w podinowrocławskim Latkowie, przyciągnęło tłumy miłośników lotnictwa wojskowego z różnych regionów kraju.

Stulecie Aeronautica Militare 
W dniach 17 i 18 czerwca 2023, w bazie lotniczej Pratica di Mare imienia płka pil. Mario de Bernardiego, leżącej 20 km na południe od Rzymu, obchodzono 100. rocznicę powstania włoskich Aeronautica Militare (wojsk lotniczych).

Automatyczne sondy na Księżycu
Pierwsza sonda wylądowała miękko na Księżycu w lutym 1966. Pomimo upływu 57 lat od tego historycznego wydarzenia, lądowania na powierzchni naszego satelity nie stały się ani częste, ani rutynowe – osadzenie lądownika na dużym ciele niebieskim pozbawionym atmosfery nie jest rzeczą prostą nawet obecnie. 

Wyremontowane szybowce Kocjana 
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie można oglądać wystawę Antoni Kocjan i jego konstrukcje, upamiętniającą dokonania tego wybitnego pilota, konstruktora, który zaprojektował jedne z najbardziej znanych polskich szybowców lat 1930. i bohatera Armii Krajowej. 

Jubileusz Muzeum Lotnictwa Polskiego
Obchodzące 60-lecie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie obecnie jest największą placówką tego typu w Polsce i czołową instytucją w Europie. Ma też w swoich zbiorach jedną z największych na świecie kolekcji silników lotniczych. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się uroczystą galą, zorganizowaną 15 czerwca, a zakończyły trzy dni później piknikiem z akcentami historyczno-militarnymi i lotniczymi.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony