Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 06/2024 już w sprzedaży

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Próby w locie B-21
Pod koniec maja opublikowano nowe zdjęcia bombowca strategicznego stealth Northrop Grumman B-21 Raider, przede wszystkim w locie. Umożliwia to zapoznanie się z kilkoma szczegółami konstrukcji przedseryjnego samolotu.

SP-MXH odszedł na emeryturę 
Samolot Piaggio P.180 Avanti o znakach rejestracyjnych SP-MXH wykonał 23 maja 2024 swój ostatni lot. Po 20 latach służby w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego odszedł na zasłużoną emeryturę.

Lotnisko na Okęciu ma 90 lat 
29 kwietnia 2024 minęło 90 lat od uroczystego uruchomienia nowego dworca portu lotniczego na warszawskim Okęciu. W ub. r. Lotnisko Chopina (jak brzmi jego obecna nazwa), będące największym polskim portem lotniczym, obsłużyło dokładnie 18 499 527 podróżnych.

Planowana rozbudowa lotniska Okęcie w 1956 (sugestie radzieckie) 
Rafał Chyliński przesłał do naszej redakcji radzieckie sugestie dotyczące planów rozbudowy lotniska na warszawskim Okęciu. Warto porównać ówczesne przemyślenia ze stanem obecnym i najnowszymi pomysłami rozwoju Lotniska Chopina.

Katastrofa Bella 212 z prezydentem Iranu 
19 maja 2024 niedaleko granicy z Azerbejdżanem w gęstej mgle rozbił się śmigłowiec Bell 212 z prezydentem Iranu na pokładzie. Wszyscy, którzy nim lecieli, zginęli.

Pożegnaliśmy Krzysztofa Radwana 
14 maja 2024, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Krzysztof Radwan, wieloletni dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, dzięki któremu placówka ta rozwinęła swoją przestrzeń, infrastrukturę, zbiory oraz program, stając się jednym z najważniejszych muzeów lotniczych nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Bezzałogowy system HAASTA 
Lotnictwo bezzałogowe to dynamicznie rozwijająca się branża o wielkim potencjale. Jedną z technologii, na którą warto zwrócić uwagę jest polski system bezzałogowego statku powietrznego HAASTA, rozwijany przez przedsiębiorstwo Eurotech i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Iniochos 2024 
Tegoroczne manewry Iniochos odbyły się w dniach 8-18 kwietnia, gromadząc 9 uczestników zagranicznych. Była to największa liczba zagranicznych kontyngentów od 2015, kiedy zdecydowano, że stanie się ono INVITEX (ćwiczeniem, do którego można zaprosić inne kraje).

Półwiecze lotniska Gdańsk-Rębiechowo
2 maja 2024 minęło dokładnie 50 lat od oficjalnego otwarcia cywilnego lotniska Gdańsk-Rębiechowo, znanego obecnie pod nazwą Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Od tego czasu na lotnisku tym obsłużono ponad 65 mln pasażerów.

Jastrzębie Asadów cz. I
Jeszcze kilkanaście lat temu Syryjskie Arabskie Wojska Lotnicze były jedną z najbardziej tajemniczych formacji tego rodzaju na świecie. Ze względu na policyjny charakter państwa i liczne restrykcje, wiarygodne informacje na temat ich historii, struktury, liczebności i wyposażenia pojawiały się w przestrzeni publicznej niezwykle rzadko.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: https://altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony