Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 06/2022 już w sprzedaży

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Aero 2022
Po licznych perturbacjach i przesuwaniu terminów, w dn. 27-30 kwietnia 2022 w niemieckim Friedrichshafen odbyła się jubileuszowa, już 30. edycja wystawy lotnictwa lekkiego Aero. Jak podali organizatorzy, nad Jeziorem Bodeńskim pojawiło się 633 wystawców z 34 krajów. Jednak przechadzając się po halach, a zwłaszcza po terenie wystawy statycznej, trudno było w to uwierzyć, widząc wiele wolnego miejsca. Co szczególnie przykre, na Aero zabrakło przedsiębiorstw z Polski… 

Postępy Armed Overwatch
Amerykańskie Special Operations Command (SOCOM, Dowództwo Operacji Specjalnych) chce kupić 75 samolotów wielozadaniowych do wsparcia żołnierzy podległych jednostek operujących w odległych rejonach świata. Wyłonienie zwycięzcy w programie Armed Overwatch (ang. uzbrojony samolot rozpoznawczy) jest spodziewane jeszcze w tym roku.

Lotnictwo NATO w Stenkowcu
Na lotnisku Stenkowec, położonym 9 km na północny zachód od Skopje, 8 maja 2022 zorganizowano dzień otwarty, podczas którego prezentowane były statki powietrzne biorące udział w sojuszniczym ćwiczeniu Swift Response 2022. 

Pożary w Belluno
Pod koniec marca br., z powodu bardzo długiego okresu bez opadów deszczu, we włoskiej prowincji Belluno, wchodzącej w skład regionu Wenecja Euganejska, wybuchł rozległy pożar lasów. Do walki z żywiołem skierowano kilkudziesięciu strażaków i liczne pojazdy, w tym ciężarówki, koparki, itp. Z pomocą przyszli także lotnicy.

Jastrzębie w roli strażaków
W kwietniu 2022 rozpoczął się nowy rozdział w 53-letniej historii północnomacedońskiej policji. Helikopterska Edinica Jastrebi została przeszkolona i przygotowana do wykonywania, począwszy od tego lata, jednych z najbardziej wymagających i niebezpiecznych misji – zwalczania pożarów.

Niskoemisyjne loty Air France – KLM 
W pierwszej połowie maja br. linie zrzeszone w aliansie SkyTeam podjęły w ramach projektu Skyteam Sustainable Flight Challenge wyzwanie przeprowadzenia możliwie najbardziej ekologicznych operacji lotniczych, aby stymulować innowacje oraz wspólnie gromadzić wiedzę i dzielić się doświadczeniami. 

Noce pod skrzydłami
Dla upamiętnienia rocznicy historycznego wydarzenia, jakim było pierwsze wzniesienia się w przestworza balonem Polaka hr. Jana Nepomucena Potockiego (Warszawa, 14 maja 1790), w Gliwicach zorganizowano Noce pod skrzydłami.
  
PW-X10 – najnowsze dziecko OBL PW
Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych (OBLOT) Politechniki Warszawskiej, zlokalizowany na terenie lotniska w Sierakowie pod Przasnyszem, został niedawno wyposażony w nowy badawczy statek powietrzny: doświadczalny dwumiejscowy motoszybowiec z napędem elektrycznym PW-X10.

Próby statyczne samolotu wielozadaniowego PZL-104 Wilga 1 i PZL-104 Wilga 2
W pierwszym kwartale 1961 przekazano do Zakładu Wytrzymałości Instytutu Lotnictwa gotowy płatowiec do prób statycznych samolotu PZL-104 Wilga 1 w celu przeprowadzenia badań wytrzymałościowych pod kierunkiem mgr inż. Tadeusza Chylińskiego. 

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony