Skrzydlata Polska 05/2021 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 05/2021

Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Bankructwo CSA, został tylko LOT...
W połowie marca 2021 roku praski sąd ogłosił CSA – Czeske Aerolinie – bankrutem. Ponieważ rząd nie oferuje linii żadnej pomocy, a restrykcje krępujące swobodę podróżowania są nadal w mocy, ich powrót na rynek wydaje się bardzo mało prawdopodobny. A nawet, gdyby zdarzył się cud, będzie to tylko cień cienia dawnego towarzystwa. Jego samoloty nie zostały jeszcze całkowicie uziemione, ale ma ich ono jedynie trzy... Ma to również wymiar symboliczny. Nie tylko dlatego, że CSA były piątym najstarszym przewoźnikiem świata. Na lotniczym rynku środka Europy, jeżeli nie uwzględnimy Austrian i jego hubu w Wiedniu, z tradycyjnych linii sieciowych pozostały już tylko PLL LOT.

Polskie skrzydła nad Turcją
27 kwietnia 2021 r. miała miejsce pierwsza, historyczna misja patrolowa polskich skrzydeł z tureckiej bazy Incirlik w służbie NATO nad Turcją i wschodnią częścią Morza Śródziemnego. Sześcioosobowa załoga M28 Bryza-IR, nr taktyczny 1006, z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, działając pod flagą Sojuszu Atlantyckiego, po raz pierwszy weszła do akcji operacyjnej nad tym akwenem.

Czerwone gwiazdy nad Arktyką
Lipieck, Baltimor, Achtubińsk, Dziomgi, Engels, Kubinka – to lotniska wojskowe znane każdemu, kto choć trochę interesuje się rosyjską awiacją. Natomiast do niedawna takie nazwy, jak Rogaczewo, Nagorskoje, czy Kipiełowo były dla szerszej społeczności lotniczej tymi, które albo mówiły niewiele albo były zupełnie nieznane.

Rosja nadal stawia na własne liniowce, cz. I
Pod koniec 2020 roku w Rosji miały miejsce dwa dość istotne wydarzenia. 15 grudnia w Irkucku oblatano prototyp samolotu pasażerskiego MC-21-310 napędzany nowymi rosyjskimi silnikami PD-14, a dzień później na lotnisku w Żukowskim pierwszy lot wykonał turbośmigłowy samolot komunikacji regionalnej Ił-114-300. Oba wydarzenia pokazują, że rosyjski cywilny przemysł lotniczy nie porzuci nadziei na pozostanie w wąskim gronie producentów samolotów pasażerskich.

Pół wieku izraelskich Herculesów, cz. I
W 2021 roku mija dokładnie pół wieku od chwili, kiedy izraelskie wojska lotnicze (Kheil HaAvir, co dosłownie znaczy Korpus Lotniczy) otrzymały swoje pierwsze samoloty Lockheed C-130 Hercules. Od samego początku te typowe maszyny transportu taktycznego nie były jednak wykorzystywane wyłącznie do przewozu ładunków i żołnierzy. Wypełniały też inne, znacznie poważniejsze zadania. Nieustannie modyfikowane i modernizowane izraelskie Herculesy mają też swoje nieodkryte sekrety...

Nieziemski lot
W ramach misji najnowszego amerykańskiego marsjańskiego łazika Perseverance (wytrwałość) 19 kwietnia 2021 r. przeprowadzono pierwszy w historii lot bezzałogowego śmigłowca w atmosferze innej planety. Pierwotnie jego działalność ograniczono do 30 dni i pięciu testowych wzlotów. Nie miał on towarzyszyć łazikowi w jego dalszej podróży po powierzchni Marsa. Ale po pierwszych wiropłatowych sukcesach wspólne działania obu pojazdów na planecie przedłużono do sierpnia 2021r.

Z bombami nad Italią
Piloci polskiego lotnictwa na Zachodzie walczyli nie tylko w dywizjonach Polskich Sił Powietrznych, ale i jednostkach sojuszniczych. Jedną z nich, której losy splatały się z Polakami przez całą niemal II wojnę światową, był myśliwski Dywizjon 145 RAF. Ostatnim akordem międzysojuszniczej współpracy była służba w jego szeregach trzech polskich oficerów, latem 1944r.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus