Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 05-2015

Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Polacy, Finowie i Caudrony
Relacje pomiędzy Polską a Finlandią na przełomie lat 1939 i 1940 są stosunkowo słabo znane przeciętnemu czytelnikowi. Wynika to zapewne z faktu, że więcej było w nich założeń niż realizacji. Jednak mało kto wie, że – być może – mogły one mieć wpływ na tragiczny finał losów polskich oficerów, więzionych przez sowietów. Po zakończeniu działań wojennych w 1939 losy wielu polskich żołnierzy, w tym lotników, były niezwykle skomplikowane.

Caudron zwany Strzałką
Wielokrotnie podejmowana próba oceny Cyclone’a, który  w polskim lotnictwie we Francji zyskał przydomek Strzałka. Przyczyniło się to do powstania często kontrowersyjnych opinii. Oceniając samolot posłużymy się relacjami uczestników tamtych wydarzeń.

Caudrony w boju
Pierwsze Caudrony CR.714 pojawiły się w DIAP Lyon (CWL Lyon) 10 marca 1940. Było to konsekwencją decyzji o utworzeniu z polskiego personelu dywizjonu myśliwskiego nazwanego Dywizjonem Finlandzkim, który miał zostać użyty przeciwko ZSRS w trakcie wojny zimowej. Nabór do jednostki zorganizowano na zasadzie ochotniczej, pośród pilotów przebywających w bazie BA 145 w Lyon-Bron. Zgłosiło się około 150 pilotów, co stanowiło pięciokrotnie większą liczbę niż liczba etatów w dywizjonie.

Operacja Cyclone
29 kwietnia, w godzinach wieczornych, na lotnisku Kraków-Balice wylądował samolot transportowy C-130 Hercules, na pokładzie którego znajdował się samolot Caudron C.714 Cyclone – jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy. Trafił on do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Właściciele, wasale i tania siła robocza
Kilku urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej, za zgodą najważniejszych polityków w państwie, zdecydowało właśnie o wydaniu kolejnych dziesiątek miliardów złotych polskich podatników – na modernizację Sił Zbrojnych RP, co propagandowo wspierają, strasząc przy tym wojną, najważniejsze media. Faktycznie – na wsparcie gospodarek państw, które kontrolują polską politykę i ekonomię. Najwięcej medialnych emocji, precyzyjnie sterowanych przez lobbystów, wzbudził zakup śmigłowców wielozadaniowych.

Caracal dla Polski
W kwietniu dobiegł końca decydujący etap przetargu na nowe śmigłowce wsparcia i zabezpieczenia bojowego dla Sił Zbrojnych RP. Airbus Helicopters H225M Caracal został zakwalifikowany do prób, mających na celu sprawdzenie zadeklarowanych parametrów technicznych.

Nowe życie terminalu
Pierwszy nowoczesny terminal na Lotnisku Chopina odradza się w nowej odsłonie. Po kompletnej przebudowie stracił swój buraczkowy dach, ale jest większy, lepiej zorganizowany i bardziej przestronny. Będzie można w nim obsługiwać w komfortowych warunkach ponad 20 mln pasażerów.

Nowości we Friedrichshafen
Pomiędzy 15 a 18 kwietnia, tradycyjnie jak co roku, w Niemczech odbyła się wystawa lotnictwa lekkiego – Aero Friedrichshafen. Według oficjalnych danych organizatorów wzięła w niej udział rekordowa liczba 645 wystawców z 38 krajów. Jednak patrząc na zapełnienie hal i miejsc na ekspozycji na zewnątrz hal, trudno zrozumieć ten hurra-optymizm.

Posiedzenie Międzynarodowej Komisji Spadochronowej
Podczas corocznego posiedzenia Międzynarodowej Komisji Spadochronowej IPC-FAI, odbywającego się w Wyrszecu (Bułgaria) w dniach od 27 stycznia do 1 lutego br., udział wzięli przedstawiciele z 27 krajów (aeroklubów narodowych). Dodatkowo niektórzy z delegatów mieli upoważnienia z dziewięciu (Proxy vote) innych krajów, co dało łącznie 36 głosów.

Mistrzostwa Świata i Polish Challenge
W dniach 14-21 marca br. w hali toru kolarskiego BGŻ Arena w Pruszkowie rozegrane zostały drugie w historii światowego modelarstwa halowego Mistrzostwa Świata w Konkurencji Modeli Akrobacyjnych – F3P dla Seniorów i Juniorów. Z upoważnienia |Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI oraz Aeroklubu Polskiego, organizatorem imprezy było Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st, Warszawy.

Zjazd agrolotników i ekspozycja w Szreniawie
W dniach 8 i 9 listopada 2014 odbył się IV Zjazd środowiska związanego z agrolotnictwem, połączony z otwarciem największej w Polsce ekspozycji agrolotniczej. Na takich zjazdach spotykają się pracownicy zakładów lotniczych, instytucji badawczych, służby handlowej, nadzoru lotniczego, lekarzy, no i oczywiście załóg latających wszystkich przedsiębiorstw agrolotniczych oraz ich obsługi i administracji. Tym razem spotkaliśmy się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie koło Poznania.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony