Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 03/2022 już w sprzedaży

Marcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Policyjno-wojskowe wsparcie dla TOPR
W związku z koniecznością wykonania szeroko zakrojonych prac remontowych przy należącym do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowcu W-3A Sokół, od początku października do drugiej połowy grudnia 2021, górskich ratowników pod Tatrami wspierały dwa inne wiropłaty tego typu – początkowo policyjny, a później wojskowy.

Straty lotnicze w wojnie na Ukrainie 
24 lutego 2022 o 4:55 czasu wschodnioeuropejskiego Rosja zaatakowała Ukrainę. Atak rozpoczął się od ostrzelania pociskami samosterującymi kluczowych obiektów wojskowych, w tym lotnisk, magazynów amunicji i ośrodków dowodzenia. W pierwszym ataku wzięło
też udział lotnictwo.

Ostatni Tracker 
Comando de Aviación Naval (COAN, lotnictwo argentyńskiej marynarki wojennej) wciąż użytkuje ostatnie w świecie samoloty Grumman S-2 Tracker.

Europejskie samoloty szkolne nowej generacji
Wejście do uzbrojenia wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji wyprzedziło rozwój samolotów szkolno-treningowych. W rezultacie piloci mający latać F-35, czy w przyszłości europejskimi Tempestem i FCAS są przeważnie szkoleni na samolotach, których wyposażenie niezbyt dobrze przystaje do wymogów współczesnej przestrzeni bitewnej.

Strażnicy Morza Czarnego
Po ponad trzech dekadach od upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej bułgarskie Wojennowzdusznite Siły (WWS, Wojska Lotnicze) przygotowują się do wprowadzenia do służby nowoczesnych zachodnich wielozadaniowych samolotów bojowych.

Latające elektryczne taksówki
W latach 1960. telewizja emitowała popularny amerykański serial rysunkowy The Jetsons. Był to futurystyczny film o życiu rodziny w roku 2062. Wiele urządzeń pokazanych w tym filmie było całkowitą fantazją, ale dzisiaj, po prawie 60 latach, video rozmowy, tablety, smart zegarki stały się rzeczywistością. Inne, takie jak latające samochody czy pasażerskie bezzałogowce, są w trakcie intensywnych prac rozwojowych.

Qatar Airways kupują Boeingi
Trwający od kilku miesięcy spór pomiędzy Qatar Airways i Airbusem nabrał nowego wymiaru. Z powodu jednostronnego zerwania kontraktu na dostawę samolotów A321 arabski przewoźnik zdecydował się na zakup samolotów produkowanych przez Boeinga.

Od Apollo do Artemis
Program powrotu Amerykanów na Księżyc, który otrzymał imię siostry Apolla – Artemis, a po polsku Artemidy, ma szansę rozpoczęcia w roku bieżącym swej pierwszej bezzałogowej misji. W marcu nowa rakieta SLS (Space Launch System) wraz ze statkiem księżycowym Orion ma zostać po raz pierwszy wywieziona na wyrzutnię LC-39B, próbnie zatankowana i poddana testom przedstartowym.

Warszawskie Towarzystwo Lotnicze Awiata
25 lipca 1909 Francuz Louis Bleriot na samolocie własnej konstrukcji Bleriot XI z silnikiem 25 KM przeleciał przez Kanał La Manche z Francji do Anglii, z Calais do Dover, przelatując 38 km. Lot ten przekonał ludzi, że samolot nadaje się do latania i wówczas zaczęły się pokazy lotnicze oraz powstały wytwórnie samolotów. Był to faktyczny początek lotnictwa.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem marcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony