Skrzydlata Polska 03/2021 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 03/2021

Marcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Polski rynek lotniczy 2020
Analizując wyniki polskiego rynku lotniczego w 2020 musimy zdawać sobie sprawę, że w ogromnym stopniu były one kształtowane przez czynnik wyjątkowy – narzucone awiacji pandemiczne rygory. Spowodowały one załamanie ruchu lotniczego od połowy marca 2020. Informacje o rozprzestrzenianiu się pandemii miały jednak negatywny wpływ na popyt na usługi lotnicze już od końca lutego.

Przypinanie skrzydeł na Politechnice Śląskiej
Politechnika Śląska w czerwcu 2019 rozpoczęła praktyczne szkolenie studentów kierunku transport lotniczy w specjalności nawigacja powietrzna. Studia stacjonarne odbywają̨ się na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej w Katowicach. Tym samym śląska uczelnia techniczna dołączyła do prestiżowego grona 5 szkół wyższych w Polsce, kształcących pilotów cywilnych. Kierunek okazał się strzałem w dziesiątkę̨, a zainteresowanie absolwentów szkół średnich cały czas rośnie.

Chiny przed wielkim skokiem – cz. I
W ciągu kilku ostatnich dekad chiński przemysł lotniczy dokonał ogromnego skoku technologicznego, przechodząc od produkcji licencyjnej czy kopiowania i rozwijania konstrukcji zagranicznych, do opracowywania i wytwarzania własnych konstrukcji. Choć rozwój ten jest szczególnie widoczny w dziedzinie wojskowych statków powietrznych, to Kraj Środka coraz mocniej angażuje się też w rozwój samolotów komunikacyjnych – od regionalnych turbośmigłowych, po szerokokadłubowe odrzutowce.

StarDrive zaprojektował Speed Racera
Podczas Air Force Association 2021 Virtual Aerospace Warfare Symposium Lockheed Martin ujawnił wygląd nowego bsl Speed Racer. Powstał on w oddziale doświadczalnym koncernu – Skunk Works przy użyciu nowego cyfrowego procesu projektowania StarDrive. Opracowanie Speed Racera miało być jednym ze sprawdzianów prawidłowości funkcjonowania tego oprogramowania. Inny to projekt X-59 QueSST (Quiet Supersonic Technology).

Zmęczone łopatki
20 lutego 2021 tuż po starcie z Denver rozpadł się prawy silnik samolotu pasażerskiego Boeing 777 należącego do United Airlines. Załodze udało się jednak bezpiecznie wrócić na lotnisko. Dopiero tam udało się ugasić silnik. Nie był to pierwszy podobny wypadek. W ostatnich latach zdarzyły się już przypadki urwania łopatek wentylatorów silników PW4077 napędzających Boeingi 777. I to mimo specjalnych metod dokonywania ich inspekcji podczas przeglądów.

Przygoda z Kasią
Dziełem Naszego Autora i stałego współpracownika SP, absolwenta Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej – wybitnego polskiego konstruktora lotniczego – Edwarda Margańskiego był awangardowy samolot DK-3 Kasia. DK od Duduś Kudłacz – poprzedniej jego konstrukcji – samolotu eksperymentalnego PZL M17 / EM-5A. Projektowanie Kasi rozpoczęło się w 1980. 29 października 1984 konstruktor oblatał Kasię. W styczniu 2021 zabytkowa już Kasia po jej przewiezieniu z Bielska Białej została oddana do dyspozycji Politechniki Warszawskiej. Z tej okazji jej twórca podzielił się z czytelnikami SP refleksjami o genezie i budowie Kasi oraz o możliwej jej reaktywacji. I przekazuje swoje rady nowym pokoleniom inżynierów i konstruktorów.

Mars wita was
Luty 2021 był miesiącem przybycia do celu trzech marsjańskich sond: arabskiej, chińskiej i amerykańskiej. Zaprojektowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sonda Al-Amal 9 lutego weszła na orbitę wokół Marsa i będzie obserwować Czerwoną Planetę z dystansu. Chińska sonda Tianwen-1 dzień później również osiągnęła orbitę, ale jej głównym zadaniem jest wysłanie na powierzchnię planety lądownika z automatycznym pojazdem. Natomiast amerykańska sonda bezpośrednio z trajektorii międzyplanetarnej 18 lutego weszła do atmosfery Marsa i osadziła na powierzchni łazik Perseverance (wytrwałość).

Magia holu za samochodem
Nasz autor – Boris Kożuh jest międzynarodowej klasy pilotem szybowcowym i instruktorem z 4000 h spędzonych za sterami, oraz wielkim przyjacielem Polski.
Moje szybowcowe początki są ściśle związane z holowaniem za pomocą wyciągarki. Mój pierwszy w życiu samodzielny lot też był startem za wyciągarką. Potem przyszedł czas na starty za samolotem.

Tragiczny koniec strzelca Kruszyny
W jednym z ostatnich lotów ze zrzutami do Polski, w grudniu 1944, doszło do nietypowego i zagadkowego wypadku, w którym na pokładzie Liberatora, w powietrzu życie stracił górny strzelec 301. Dywizjonu. W literaturze historia ta została opisana dotychczas kilkakrotnie, jednak za każdym razem ograniczano się do powierzchownych wyjaśnień. O ofierze tego wypadku nie pisano dotąd wcale, choć była to postać przynajmniej kontrowersyjną.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem marcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus