Skrzydlata Polska 02/2018

Skrzydlata Polska 02/2018

Lutowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

F-35 podbija Azję
Podczas wystawy Singapore Aerospace najwięcej zainteresowania budziła para wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II ze US Marine Corps. W imprezie udział wzięła także para F-22 Raptor z 525th Fighter Sqn, która przybyła do Azji z bazy Elmendorf na Alasce. Ich obecność była nie tylko elementem marketingowej kampanii koncernu Lockheed Martin, ale przede wszystkim częścią nowej strategii USA, zakładającej zwiększenie zaangażowania w rejonie Azji i Pacyfiku. Pentagon od dawna zapowiadał, że jednostki lotnictwa USMC wyposażone w F-35B będą rotacyjnie stacjonowały na Dalekim Wschodzie.

Port lotniczy Kiruna
Kiruna to liczące zaledwie około 18 tys. mieszkańców miasto leżące w szwedzkiej północnej prowincji Norbotten, w powiecie Lappland (szwedzka Laponia). Jest ono zarówno siedzibą powiatu, jak i gminy o tej samej nazwie. To obszar o małej gęstości zaludnienia. W prowincji zajmującej prawie 22% terytorium Szwecji (98 245 km2) zamieszkuje zaledwie niecałe ćwierć miliona osób (około 2,5% populacji). Norbotten to zatem prawdziwa szwedzka dzika i daleka północ.

5 lat współpracy z City Flyer
2017 był szczególnym rokiem dla LOT Aircraft Maintenance Services – spółka świętowała w nim 5-lecie współpracy z liniami British Airways CityFlyer. Do końca września mechanicy lotniczy LOTAMS przepracowali 202 719 rbh, wykonując 96 przeglądów bazowych samolotów brytyjskiego towarzystwa w hangarach znajdujących się tuż obok warszawskiego Lotniska Chopina. Z okazji jubileuszu LOTAMS i BACF zorganizowały konferencję prasową.

Perkoz idzie do wojska
15 grudnia ub. r. odbyła się oficjalna prezentacja dwóch nowych statków powietrznych zakupionych przez Escuela Militar de Aviacion (EMAVI, wojskowa szkoła lotnicza) wojsk lotniczych Kolumbii. Były to szybowce SZD-45-2 Perkoz wyprodukowane przez spółkę Allstar PZL Gliders z Bielska-Białej. W uroczystości wziął udział gen. Carlos Eduardo Bueno Vargas dowódca wojsk lotniczych Kolumbii Fuerza Aerea Colombiana (FAC)

Zespół Ewakuacji Medycznej
Wchodzący w skład 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Zespół Ewakuacji Medycznej jest jedyną formacją medyczną w Siłach Zbrojnych RP wyspecjalizowaną w prowadzeniu ewakuacji taktycznej i strategicznej drogą powietrzną. Od początku działalności personel ZEM przetransportował do kraju 146 rannych i chorych z Afganistanu, Kosowa, Włoch, Francji, Hiszpanii, Litwy i bazy w Ramstein, Polaków poszkodowanych w ataku na Muzeum Bardo w Tunezji, naszych rodaków ewakuowanych z rejonu Doniecka i Ługańska, a także Ukraińców poszkodowanych podczas wydarzeń na Kijowskim Majdanie.

Centrum Edukacji Lotniczej
12 października 2017 w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice im. Jana Pawła II zostało otwarte Centrum Edukacji Lotniczej. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym mającym taki ośrodek, którego zadaniem jest przybliżenie wiedzy z zakresu lotnictwa, w tym zasad funkcjonowania i organizacji lotniska w sposób ciekawy i przystępny dla różnych grup wiekowych.

Lotniczy szlak na Bałkany
Gdy groźne orkany sprawdzały kondycję naszych drzew oraz rzetelność dekarzy, a kolejne ataki huraganów więziły nas w domach, Sebastian Kawa nie bacząc na fruwające gałęzie ciągał kilkakrotnie przyczepę z szybowcem spod Bielska w Bieszczady. Celem było zbadanie fali nad Karpatami Wschodnimi na Ukrainie.

Wspomnienie z Pasłęka
Już 21. Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza odbyły się w dniach od 23 do 27 sierpnia 2017 w Pasłęku pod patronatem starosty elbląskiego i burmistrza Pasłęka. Pierwotnie organizowane na początku lata – zwane świętojańskimi – miały stanowić bazę do przygotowania do sezonu sportowego. Przeniesione na czas dożynek zawody spotkały się z lepszymi warunkami pogodowymi. Zebrane z pól uprawy zapewniły więcej możliwości do startów i lądowań.

Balonowy orszak w Nowym Targu
Zimowe Zawody Balonowe wpisały się już w tradycję Aeroklubu Nowy Targ. Piąte zawody o Puchar PCD SALAMI zostały zorganizowane w dniach 05-07 stycznia 2018. Dwudziestu pilotów z całej Polski ruszyło w podniebnym orszaku w święto Trzech Króli do rywalizacji o tytuł najlepszego pilota zimowych zawodów.

Bułgarskie MiGi-25
Historia MiGów-25 na bułgarskim niebie zaczęła się na początku 1982. Podobno decyzja o zakupie została podjęta wcześniej, i to na bardzo wysokich szczeblach władzy. W tym czasie Wojska Lotnicze Republiki Bułgarii przechodziły modernizację. Był już sformowany jeden pułk, wyposażony w nosiciele broni jądrowej, wielozadaniowe samoloty MiG-23BN. Oprócz nich, bułgarska armia dysponowała 48 wyrzutniami rakiet operacyjno-taktycznych. Jednak istniała potrzeba powietrznego rozpoznania, dla zapewnienia danych o celach dla tych środków rażenia, niedosiężnego, mogącego bezkarnie latać w głąb nieprzyjacielskiego terytorium do 300 – 500 km.

Człowiek 100-lecia
Niezmiennie popularne są wszelkiego rodzaju rankingi, plebiscyty, klasyfikacje. W obszarze lotnictwa takim plebiscytem jest przyznawana od 1964 przez Redakcję Skrzydlatej Polski wielce prestiżowa nagroda Błękitne Skrzydła za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie polskim w ciągu ostatniego roku poprzedzającego przyznanie nagrody oraz za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2018 przypada setna rocznica powstania polskiego lotnictwa i można zastanowić się nad osobą mającą największe zasługi dla polskiego lotnictwa tak wojskowego jak i cywilnego czy sportowego, w czasie wojny jak i w czasie pokoju; nad polskim lotnikiem 100-lecia.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lutowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus