Przejdź do treści
SP: nowy rok szkoleniowy
Źródło artykułu

Siły Powietrzne rozpoczeły nowy rok szkoleniowy

W Dowództwie Sił Powietrznych rozpoczęliśmy 8 stycznia nowy sezon szkoleniowy.  Inauguracyjny wykład na temat stanu i perspektyw rozwoju Sił Powietrznych wygłosił generał broni pilot Lech Majewski.

Dowódca SP poinformował, że w tym roku lotnictwu naszego rodzaju sił zbrojnych przyznany został rekordowy nalot, ponad 48 tysięcy godzin. Generał wyraził przekonanie, że dzięki nabytym wiedzy i umiejętnościom oraz uzyskanej większej sprawności samolotów i śmigłowców uzyskanie takiego nalotu jest realne. Podkreślił przy tym znaczenie utrzymania osiągniętego w SP bezpieczeństwa lotów. Dowódca Sił Powietrznych wyliczył też zadania czekające nas w 2013 roku, w tym ćwiczenia zagraniczne i krajowe oraz międzynarodowe pokazy lotnicze AIR SHOW-2013. Za priorytetowe uznał przygotowanie do narodowej certyfikacji Zadaniowego Lotniczego Zespołu Bojowego, powstającego na bazie 7 eskadry działań specjalnych. Certyfikacja odbędzie się podczas listopadowego ćwiczenia COBRA-13.



Generał Majewski mówił też o zaplanowanej na lata 2013-2022 modernizacji uzbrojenia i infrastruktury Sił Powietrznych. Zaznaczył, że uzyskiwane nowe zdolności operacyjne SP zwiększą zdolności pozostałych rodzajów sił zbrojnych oraz pozawojskowych instytucji współodpowiadających za bezpieczeństwo Polski.

Zastępca dowódcy SP-szef Szkolenia generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński zaprezentował wnioski z realizacji szkolenia w minionym roku oraz priorytety na 2013 rok. Zaprezentował szczegółowy podział nalotu przyznanego skrzydłom i bazom. Podkreślił wagę szkolenia nowych instruktorów, zapowiedział przejście w 2016 roku z systemu przemiennego szkolenia podchorążych do systemu szkolenia ciągłego. Poinformował o zaplanowaniu dużej liczby kursów doskonalących i kwalifikacyjnych. Zwrócił uwagę na konieczność doskonalenia znajomości języka angielskiego oraz zwiększenie uczestnictwa żołnierzy w sprawdzianie kondycji fizycznej.

O zmianach w wojennym systemie dowodzenia mówił zastępca szefa Sztabu SP generał brygady Krzysztof Żabicki. Pułkownik Zbigniew Sadek, szef Oddziału Wychowawczego DSP, omówił kierunki działań profilaktycznych w jednostkach wojskowych SP. Szef Wojsk Lotniczych generał brygady pilot Stefan Rutkowski wygłosił wykład o postępach w realizacji „Ramowego programu wdrażania wniosków z raportu końcowego Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego samolotu Tu-154M zaistniałego 10 kwietnia 2010 roku”. Pułkownik Janusz Filipek z Zarządu Planowania Logistycznego DSP przedstawił zasady funkcjonowania wojskowych oddziałów gospodarczych w bazach lotniczych SP i perspektywy uruchomienia w nich Zintegrowanego Wieloszczeblowego Systemu Informatycznego Resortu ON. Przypomniał, że wszystkie 10 baz lotniczych SP ma teraz status WOG-ów, odtworzone zostały w nich piony logistyki i głównego księgowego. Zapowiedział, że co kwartał funkcjonowanie baz jako WOG-ów będzie analizowane, aby można było szybko wyciągać wnioski z ewentualnie wykrytych problemów.



 Podczas inauguracji szkolenia dowódca Sił Powietrznych wręczył medale i odznaki pamiątkowe tym żołnierzom i pracownicom DSP, którzy z przyczyn słuzbowych lub zdrowotnych nie mogli ich odebrać w listopadzie. Tradycyjnie podczas comiesięcznego spotkania z kadrą dowództwa przedstawieni zostali oficerowie, którzy w ostatnim czasie objęli stanowiska w DSP.

Podczas szkolenia inaugurującego w DSP pułkownik Jarosław Pyła, szef Zarządu Operacji Powietrznych DSP, zaprezentował wyzwania związane z certyfikacją ZLZB, a pułkownik Robert Zalewski, szef Zarządu Zasobów Osobowych, mówił o planach zmian organizacyjno-etatowych w jednostkach Sił Powietrznych. Wyliczył, że w 2012 roku przeformowaniu na nowe etaty uległo 35 jednostek SP, na stanowiska służbowe zgodnie z nowymi parametrami specjalności wyznaczonych zostało około 10 tysięcy żołnierzy.

Podpułkownik pilot Jacek Ziółkowski przedstawił informację o poziomie bezpieczeństwa lotów w Siłach Powietrznych. Zwrócił uwagę, że w 2012 roku odnotowaliśmy tylko dwa wypadki lżejsze (awaryjne lądowanie dwóch Orlików po kłopotach z wysunięciem podwozia), a reszta zdarzeń miała charakter incydentów. Podpułkownik Ziółkowski mówił o wdrożeniu systemu informatycznego Turawa, zmianach organizacyjnych w służbie BL. Zapowiedział, że w 2013 roku celem „beelowców” jest dążenie do wyeliminowania wpływu czynnika ludzkiego na bezpieczeństwo operacji lotniczych.



Pułkownik Wojciech Sochacki, szef Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP, omówił koncepcję użycia bezzałogowych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych i przedstawił wnioski wynikające z ostatnich konfliktów zbrojnych dla Wojska Polskiego i Sił Powietrznych. Pułkownik Piotr Jurek z Szefostwa Wojsk Radiotechnicznych i Obrony Przeciwlotniczej DSP omówił z kolei perspektywy modernizacji 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP. Wspomniał o komasacji organizacyjnej dywizjonów, o przeprowadzce dowództwa, sztabu i 38 dywizjonu zabezpieczenia OP do Sochaczewa, o testach systemu SAMOC-Przelot, o remontach głównych stacji naprowadzania rakiet SNR-125 i pojazdów-nosicieli. Przedstawił też planowany harmonogram wdrażania do dywizjonów 3 WBROP nowych zestawów przeciwlotniczych (Pilica i Narew) i przeciwrakietowych (Wisła). Zapowiedział, że pierwsze nowe zestawy mają trafić w 2016 roku do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, szkolącego właśnie przeciwlotników. Pułkownik poinformował też o przygotowaniach rakietowców do opuszczenia obiektów w Książenicach i Nowym Dworze Wejherowskim.




Tekst: ppłk Artur Goławski

Zdjęcia: Anna Rudnicka, Mirosław Cyryl Wójtowicz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony