Sierpniowe tatystyki i najważniejsze wydarzenia w Porcie Lotniczym Kraków

Port Lotniczy Kraków - widok z góry na płytę lotniska w nocy (fot. Kraków Airport)

W sierpniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 823 402 pasażerów, to 32% wzrost w stosunku do sierpnia 2018 roku – czyli o 200 000 więcej pasażerów. Łącznie od początku 2019 roku obsłużono 5 416 467 pasażerów, czyli o 977  więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Koniec wakacji to czas podsumowań w branży lotniczej – powiedział Radosław Włoszek,  Prezes Zarządu Kraków Airport. – Pasażerowie coraz częściej korzystają z bogatej siatki połączeń #PROSTOzKRAKOWA docierając do najdalszych zakątków świata. Podobnie jak w latach ubiegłych, dużym zainteresowaniem w wakacje cieszyły się słoneczne miejsca takie jak Włochy, Hiszpania, Grecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael. Pasażerowie chętnie wybierali także tegoroczną nowość oferowaną przez Ryanair i PLL LOT czyli Chorwację. Z Zadaru, pięknego miasta, pełnego zabytków turyści mieli okazję wyruszać w dalszą podróż po urokliwych zakątkach Dalmacji.

American Airlines z Krakowa do Chicago
Od maja przyszłego roku w letniej siatce połączeń Kraków Airport znajdzie się oferta amerykańskich linii lotniczych American Airlines. Przewoźnik oferuje połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Chicago O’Hare, pięć razy w tygodniu. Trasa obsługiwana będzie Boeingami 787-8. Pierwszy lot linii American Airlines z Chicago do Krakowa zaplanowano na 7 maja 2020 r. Kolejne, po już funkcjonującym połączeniu PLL LOT, bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago sprzyja rozwojowi ruchu turystycznego i  biznesowego. Z nowej oferty cieszą się przede wszystkim Polacy, podróżujący do swoich rodzin mieszkających w Chicago.

Kolejna edycja Programu Grantowego „ Wspieramy Sąsiadów” 2019”
Zainicjowany w 2010 roku Program Grantowy „Wspieramy Sąsiadów” polega na finansowym wsparciu lokalnych inicjatyw, skierowanych do mieszkańców gmin Liszki i Zabierzów. Pierwsza edycja Programu Grantowego pn. Konkurs Grantowy „Wspieramy Sąsiadów” powstała z myślą o mieszkańcach gmin sąsiadujących bezpośrednio z portem. Podczas dziesięciu edycji konkursu, zostało dofinansowanych 149 projektów przy których w pracę zaangażowało się ponad 1000 wolontariuszy.

Projekty, które wspierają współpracę mieszkańców oraz służą rozwojowi lokalnej społeczności,  dotyczą zakresu: edukacji, bezpieczeństwa, dziedzictwa historycznego, rozwoju kultury i sztuki, ochrony środowiska naturalnego, ekologii, upowszechniania rekreacji, kultury fizycznej i sportu, innowacji czy ochrony i promocji zdrowia można zgłaszać do 30 września 2019 r. W tegorocznej edycji zaktualizowaliśmy formułę zgłaszania projektów poprzez elektroniczny wniosek zgłoszeniowy. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w Programie Grantowym zapraszamy do odwiedzenia strony www.krakowairport.pl/granty – zakładka Program Grantowy "Wspieramy Sąsiadów", gdzie znajduje się krótka instrukcja jak wziąć udział w Programie, baza wiedzy o programie oraz Regulamin Programu Grantowego „Wspieramy Sąsiadów”.

Zaproszenie
XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy 3 września 2019 r. godz. 14.50 / Pawilon Małopolska Sala Forum Zarządzania Budynek G/ panel pod tytułem „Nowa strategia dla lotnictwa cywilnego”.

Panel dyskusyjny dotyczyć będzie projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu i tworzonej nowej strategii dla transportu lotniczego z uwzględnieniem case studies: CPK (hub), Kraków Airport, (lotnisko regionalne) i PAŻP (instytucja).

Lotnictwo cywilne to dziś dynamicznie rozwijająca się branża gospodarki. Odpowiedzią na wzrost znaczenia polskiego sektora lotniczego jest rozwój portów regionalnych oraz plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na znaczeniu zyskuje kompleksowy plan rozwoju transportu lotniczego, w tym określenie roli CPK w sieci portów lotniczych w Polsce i regionie CEE. Plan winien obejmować nowe podejście do planowania przestrzeni powietrznej w Polsce i regionie CEE – a zatem ewolucję ról PAŻP i ULC w kreowaniu tego rozwoju poprzez zwiększenie efektywności funkcjonowania lotnisk i linii lotniczych.

W dyskusji wokół tych zagadnień udział wezmą Piotr Malepszak, p.o. Prezesa Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego, Janusz Janiszewski, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Małgorzata Zielińska, Członek Zarządu, PKP S.A. Radosław Włoszek, Wiceprezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Prezes Zarządu Kraków Airport. Spotkanie poprowadzi Rafał Marek p.o. Dyrektora Oddziału Terenowego TVP S.A. Kraków.

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus