Rozbudowa sieci radarów meteorologicznych POLRAD IMGW-PIB na finiszu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy 30 czerwca ukończył kontrakt „Modernizacji sieci radarów meteorologicznych POLRAD”, którego realizacja poprawi bezpieczeństwo ludności, mienia i infrastruktury oraz transportu lotniczego. W poniedziałek 22 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie Radaru na Górze św. Anny stanowiące zwieńczenie całego projektu, które swą obecnością zaszczycił Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak oraz Dyrektor IMGW-PIB prof. dr hab. Robert Czerniawski.
POLRAD to polska sieć radarów meteorologicznych – naziemnych urządzeń teledetekcyjnych dokonujących monitoringu struktury oraz przemieszczania się obiektów meteorologicznych w troposferze, w zasięgu kilkuset kilometrów, w tym stref opadu i wiatru. Pomiary te stanowią ważne źródło danych wejściowych do numerycznych modeli meteorologicznych i hydrologicznych oraz są istotnych ogniwem w łańcuchu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami hydrometeorologicznymi.
"Cieszę się z tego, że państwo polskie inwestuje w naukę i technikę, która poprawia nasze bezpieczeństwo. Z punktu widzenia Ministra Transportu wszelkiego rodzaju inwestycje w naukę i technikę, które poprawiają bezpieczeństwo są ogromnie ważne, tak jak dla obywatela jak i dla polskiej gospodarki, transportu, bezpieczeństwa. To w dzisiejszych czasach konieczność, aby dysponować wiedzą, urządzeniami i techniką, która pozwoli nam w bezpieczny sposób przewidywać i reagować na pogodę. Dla kierowcy, czy też pasażera planującego podróż, jak również z punktu widzenia ogrodnika, sadownika, rolnika czy osoby, która pracuje w turystyce - informacje związane z pogodą są bardzo przydatne, a wręcz kształtują jego biznes i bezpieczeństwo.
Wiemy, jak ważne jest przekazywanie właściwych i szybkich informacji chociażby do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Niedawno rozmawiałem z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji z panem Tomaszem Siemoniakiem, który nadzoruje służby. To one w wypadku różnego rodzaju ekstremów pogodowych pomagają ludziom w usuwaniu ich skutków. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję tym, którzy zainaugurowali ten projekt, którzy w skuteczny sposób doprowadzili do uruchomienia nowej infrastruktury sieci POLRAD. Dzisiaj możemy w uroczysty sposób oddać do użytkowania jeden z najnowocześniejszych radarów meteorologicznych jakie są w Europie i jakie są w Polsce w ramach sieci POLRAD” – stwierdził Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.
IMGW-PIB od ponad 3 lat realizuje zadanie pn. „Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD”, będące elementem składowym szerszego programu inwestycyjnego „Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (OVFMP 4A.3.1)”, współfinansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, Fundusz Spójności UE oraz budżet państwa.
„To jeden z dziesięciu radarów jaki został wykonany w ramach projektu finansowanego z Banku Światowego. Radar, którym możemy się chwalić. Pozwala nam szybciej, lepiej, skuteczniej reagować na wszelkie zjawiska pogodowe, szczególnie w dobie zmieniającego się klimatu.” –powiedział Dyrektor IMGW-PIB prof. dr hab. Robert Czerniawski.
W ramach prac wymieniono wszystkie urządzenia radarowe na nowocześniejsze, dokładniejsze i szybsze modele o podwójnej polaryzacji. Radary dual-pol emitują jednocześnie wiązkę spolaryzowaną poziomo i pionowo, dzięki czemu „widzą” w obu płaszczyznach. Dodatkowe informacje pozwalają na rozpoznanie rodzaju opadów poprzez określenie własności fizycznych hydrometeorów. Podwójna polaryzacja umożliwia również korygowanie tłumienia fali elektromagnetycznej w strefach silnych opadów, poprawę dokładności szacowania natężenia opadów (a także ich sum) oraz określenie wielkości gradu.
Równolegle z pracami modernizacyjnymi prowadzono inwestycje budowlane i remontowe. Powstały dwie całkiem nowe wieże radarowe w Urżankach i na Górze Św. Anny. W Nowym Gdańsku istniejący już obiekt rozebrano i posadowiono w nowej lokalizacji, natomiast w Brzuchani wieżę przebudowano i podwyższono o 15 metrów – to obecnie najwyższy radar w Polsce. Pozostałe budynki przeszły generalny remont.
Budżet projektu „Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD” wyniósł ok. 135 mln złotych i objął prace związane z budową i modernizacją stacji radarowych, dostawą, instalacją i uruchomieniem wszystkich 10. systemów radarów meteorologicznych.
Komentarze