Rok 2023 na wrocławskim lotnisku. Czy padnie rekord?
Ponad 3,5 mln pasażerów – Port Lotniczy Wrocław zakłada, że w 2023 roku wyrówna najlepszy w historii lotniska wynik z 2019 roku. Styczeń w porcie rozpoczął się dobrze, a według prognoz ruch pasażerski nabierze jeszcze większego tempa wiosną.
Ponad 200 tys. pasażerów obsłużyło w pierwszym miesiącu 2023 roku wrocławskie lotnisko. Podróżni chętnie wybierali kierunki południowe i korzystali z oferty lotów do dużych miast europejskich. Popularne były również krajowe loty do Gdańska. Łącznie w styczniu tego roku w Porcie Lotniczym wykonano ponad 1500 operacji lotniczych (ruch regularny) tj. o około 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Liczba pasażerów natomiast wzrosła aż o ponad 80 proc. - co pokazuje, że istotnie zwiększyło się również wypełnienie samolotów latających z i do Wrocławia.
Początek roku zapowiada się nadzwyczaj dobrze, a władze lotniska z optymizmem patrzą w przyszłość.
– W 2022 roku zbliżyliśmy się do poziomu z rekordowego 2019 roku, obsługując 2,9 mln pasażerów. Zakładamy, że w tym roku wyrównamy, a może nawet przekroczymy liczbę 3,5 mln podróżnych – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Popularne kierunki
Południowa Europa niezmiennie jest kierunkiem najchętniej wybieranym przez pasażerów z Wrocławia. Najpopularniejsze są Włochy, do których podróżowało w styczniu prawie 24 tys. osób. Najczęściej wybierali Palermo, Neapol i Rzym – wypełnienie samolotów na tych kierunkach przekroczyło 91 proc. Popularna była Hiszpania, którą odwiedziło ponad 10 tys. osób. Najchętniej podróżowano na wybrzeże – Costa del Sol (Malaga) i Costa Blanca (Alicante). Największe wzrosty odnotowano jednak na trasach na Cypr – zarówno do Pafos jak i do Larnaki. Warto zaznaczyć, że te kierunki w ogóle nie były oferowane w styczniu 2019 roku. W ubiegłym roku obsłużono na nich około 1,5 tys. pasażerów, natomiast w styczniu bieżącego roku było to już blisko 8,5 tys. pasażerów, a więc ponad 5-krotnie więcej. Do portugalskiego Porto, które w zimowym rozkładzie jest nowością, poleciało ponad 3 tys. osób, a samoloty na tym kierunku były wypełnione w 93 proc. Rejsy na Maltę wypełniły się w 90 proc. i poleciało tam prawie tyle samo pasażerów co do Porto.
– Można zauważyć, że podróżni w zimie nadal chętnie wybierali city i beach breaki, czyli krótkie okołoweekendowe wyloty do dużych miast i znanych kurortów, gdzie mogli odpocząć i po prostu zregenerować siły w nieco cieplejszym klimacie niż w Polsce. Dużą popularnością cieszył się również Gdańsk, który Dolnoślązacy też chętnie odwiedzają w celach turystycznych – mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
Ponad 28 proc. wszystkich pasażerów w styczniu stanowili ci, którzy podróżowali do Wielkiej Brytanii. Ze względu na dużą częstotliwość i szeroką ofertę lotów (m.in. do Londynu, Edynburga, Manchesteru, Liverpoolu, East Midlands czy Bristolu) z połączeń na Wyspy skorzystało ponad 56 tys. osób.
Łącznie niskokosztowy ruch międzynarodowy stanowił blisko 73 proc. całego ruchu lotniska w styczniu. Z połączeń sieciowych skorzystało ponad 40 tys. podróżnych, a z czarterów – ponad 8 tysięcy podróżnych.
Port Lotniczy Wrocław na kursie wznoszącym
Port Lotniczy Wrocław w styczniu kontynuował dobrą passę z 2022 roku. Ubiegły rok wrocławskie lotnisko zaliczyło do szczególnie udanych pod względem liczby podróżnych, która wyniosła 2,9 mln. W porównaniu do roku 2021 stanowiło to 102 proc. wzrostu i tylko 19 proc. mniej niż w rekordowym 2019 roku. W tym roku dzięki bardzo bogatej wiosenno-letniej siatce połączeń, która będzie dostępna już na przełomie marca i kwietnia, władze portu spodziewają się jeszcze lepszego wyniku niż cztery lata temu i wyrównania, a może nawet ustanowienia nowego rekordu w liczbie obsłużonych pasażerów.
Komentarze