Przejdź do treści
Konferencja naukowa towarzysząca otwarciu wystawy pt. "Antoni Kocjan i jego konstrukcje" (fot. Stanisław Guzik)
Źródło artykułu

Relacja z konferencji "Antoni Kocjan i jego konstrukcje"

W miniony czwartek odbyło się pierwsze spotkanie z jubileuszowego cyklu wydarzeń Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w 2023 roku.

Niemal 180 osób przybyło 23 marca br. na zorganizowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie konferencję naukową towarzyszącą otwarciu wystawy pt. „Antoni Kocjan i jego konstrukcje”. Spotkanie oficjalnie rozpoczął Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Tomasz Kosecki, który powitał przybyłych i wygłosił krótki wstęp do konferencji.

Zaraz po nim miejsce na mównicy zajął Pan Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, którego z Antonim Kocjanem łączy miejsce urodzenia, czyli Olkusz. Wojewoda nie krył wzruszenia, gdy opowiadał o swoim rodzinnym mieście i tym, jak ważna jest dla niego postać Antoniego Kocjana.

Następnie głos zabrał Pan Dominik Galas, dowódca okręgu Związku Piłsudczyków RP. Złożył on na ręce Dyrektora Muzeum wyjątkowy ryngraf gratulując tegorocznego jubileuszu 60lecia MLP w Krakowie. Następnie uhonorował samego Dyrektora srebrnym krzyżem w podziękowaniu za zasługi w krzewieniu idei Piłsudczyków. Wyróżnienie otrzymał także potomek Józefa Piłsudskiego, Pan Tomasz Jamróz-Piłsudski, którego mianowano honorowym członkiem Związku Piłsudczyków RP. On z kolei wręczył Wicedyrektorowi MLP ds. naukowych, dr hab. Krzysztofowi Mroczkowskiemu złoty krzyż zasługi.

Konferencja naukowa towarzysząca otwarciu wystawy pt. "Antoni Kocjan i jego konstrukcje" (fot. Stanisław Guzik)2

(fot. Stanisław Guzik)

Po pełnych emocji chwilach nadszedł czas na część główną wydarzenia…

W ciągu 5 godzin uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać ośmiu interesujących prelekcji. Jako pierwsza wystąpiła Pani Ewa Wołoszyn, instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Opowiedziała nam o życiu i działalności Antoniego Kocjana, nie tylko jako pilota i konstruktora lotniczego, ale także bohatera wojennego, więźnia obozu Auschwitz, współpracownika wywiadu AK.

Kolejny wykład poprowadził Tomasz Kosecki, który z pasją przedstawił system szkolenia szybowcowego w latach 1930-1939, czyli w czasach rozwoju szybownictwa w Polsce i powstawania pierwszych struktur państwowych w tym temacie. Swoje wystąpienie zakończył seansem krótkiego, archiwalnego nagrania z okresu międzywojennego pt. „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”. Na tym unikatowym filmie mogliśmy zobaczyć proces budowy i oblatywania szybowców w Nowym Sączu w latach trzydziestych. Nagranie pochodzi z prywatnych zbiorów naszego Dyrektora.

Konferencja naukowa towarzysząca otwarciu wystawy pt. "Antoni Kocjan i jego konstrukcje" (fot. Stanisław Guzik)3

(fot. Stanisław Guzik)

W ten sposób zakończono pierwszą część spotkania. Kolejnym punktem programy był uroczysty wernisaż wystawy „Antoni Kocjan i jego konstrukcje”, który poprowadziła kustosz Ewa Cuber-Strutyńska, Kierownik Działu Zbiorów i Główny Inwentaryzator Zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Dalsza część wystąpień dotyczyła już stricte głównych bohaterów spotkania – czyli szybowców, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji autorstwa Antoniego Kocjana wyremontowanych przez krakowskie Muzeum w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych”, projekt „Renowacja unikatowych szybowców Muzeum Lotnictwa Polskiego – etap I: WWS Wrona bis i IS-B Komar 49”.

Konferencja naukowa towarzysząca otwarciu wystawy pt. "Antoni Kocjan i jego konstrukcje" (fot. Stanisław Guzik)4

(fot. Stanisław Guzik)

Najpierw o szybowcach z sądeckich warsztatów z lat 1932-1939 opowiedział Leszek Zakrzewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz. Następnie dr hab. Krzysztof Mroczkowski przeprowadził uczestników przez proces renowacji szybowca WWS Wrona Bis i o problemach konserwatorskich, na jakie natrafili pracownicy muzealnego warsztatu w trakcie remontowania eksponatu. Wrona była też tematem prezentacji inst. pil. Michała Ombacha, członka PKBWL.

Kolejną prelekcję wygłosił Pan Marcin Musiał z Zakładów Szybowcowych „Jeżów”, który podzielił się swoim doświadczeniem związanym z rekonstrukcją szybowców ze szczególnym uwzględnieniem szybowca Komar. Drugą część konferencji zakończyło wystąpienie Pana Jana Borowskiego pomysłodawcy, założyciela i fundatora Fundacja Zabytki Polskiego Nieba dotyczące szczegółów rekonstrukcji motoszybowca „Bąk”, który pojawił się gościnnie na muzealnej wystawie i będzie dostępny dla zwiedzających do 14 kwietnia.

Konferencja naukowa towarzysząca otwarciu wystawy pt. "Antoni Kocjan i jego konstrukcje" (fot. Stanisław Guzik)5

(fot. Stanisław Guzik)

I tak organizatorzy dotarli do końca wydarzenia, a przynajmniej jego konferencyjnej części, bo wystawa o Antonim Kocjanie pozostanie na ekspozycji co najmniej do jesieni. Macie więc mnóstwo czasu by ją odwiedzić. A krakowscy muzealnicy oczywiście gorąco Was do tego zachęcają.

Gośćmi wydarzenia byli m.in.:

  • Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski;
  • Pan Dariusz Gawęda – zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM;
  • Pan Paweł Włodarczyk – konsul honorowy Chorwacji w Krakowie;
  • Przedstawiciele służb mundurowych, Politechniki Krakowskiej, Aeroklubu Polskiego i Krakowskiego, Rady Muzeum, Związku Piłsudczyków RP i in.;
  • Reprezentacja mieszkańców Olkusza, rodzinnego miasta Antoniego Kocjana: Pan Michał Mączka – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu w towarzystwie współpracowników, a także Pan Wojciech Panek – Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu wraz z dużą grupą uczniów.

Muzeum Lotnictwa Polskiego dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu – to był wspaniale spędzony czas!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony