Przejdź do treści
Żwirko i Wigura. 15 dni chwały
Źródło artykułu

Premiera filmu "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały" już dziś

Zapraszamy fanów lotnictwa i historii lotnictwa na premierę filmu pt. "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały". Film w reżyserii Piotra Kloca będzie można zobaczyć 14 września br. o godzinie 23:10 na kanale TVP1.

Pełna unikatowych materiałów archiwalnych opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora samolotu Stanisława Wigury. Ich wygrana w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge International de Turisme w 1932 roku (29 lat po pierwszym locie braci Wright), była sukcesem, który wzbudził w Polsce ogromny entuzjazm. Niestety, obaj zginęli zaledwie 15 dni później w katastrofie pod Cierlickiem (na Śląsku Cieszyńskim). 

Bohaterami tej opowieści są legendarni pionierzy polskiego lotnictwa. Aby rozwijać swoją pasję często ryzykują życiem. Porucznik Franciszek Żwirko jest brawurowym i obdarzonym wielką fantazją pilotem. Stanisław Wigura to młody, zdolny inżynier, który już podczas studiów na Politechnice Warszawskiej, mimo braku środków i odpowiedniego zaplecza, wraz z kolegami zaczął budować pierwsze samoloty (RWD).

Polska lotnicza myśl techniczna w tamtych czasach praktycznie nie istnieje. Tymczasem w całej Europie po I Wojnie Światowej lotnictwo zaczyna być bardzo popularne. Powstaje idea zorganizowania międzynarodowego turnieju lotniczego, który by łączył promowanie lotnictwa turystycznego i sportowego z rozwojem konstrukcji samolotów dla potrzeb cywilnych. Trzecia edycja turnieju odbywa się w 1932 roku w Berlinie. Faworytami są Niemcy oraz Francuzi, Włosi i Anglicy, którzy mają rozwinięty przemysł lotniczy i z powodzeniem mogą konkurować z niemieckimi maszynami i lotnikami. Do rywalizacji z awiacyjnymi potęgami staje nikomu nieznana polska załoga, lecąca na samolocie polskiej konstrukcji i po pasjonującej walce (którą śledzimy w filmie) - wygrywa zawody.

W filmie użyto bogate materiały archiwalne – m.in. kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej oraz materiały z brytyjskiego archiwum Pathé, francuskiego Gaumont i niemieckiego Bundesarchiv, a także zdjęcia fotograficzne i ikonografię, które oddają niepowtarzalnego ducha i koloryt okresu II RP. Dla wzbogacenia narracji użyto również scen z polskich filmów fabularnych o podobnej tematyce, zrealizowanych w latach 30. XX w. 

czas trwania – 53 min.
scenariusz i reżyseria – Piotr Kloc
produkcja – DAREK DIKTI Biuro pomysłów
koprodukcja: Telewizja Polska S.A. 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Żwirko i Wigura. 15 dni chwały - plakat

„Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” 

„Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” to film, który opowiada historię realizacji wielkiej pasji oraz przyjaźni dwóch wyjątkowych ludzi: pilota Franciszka Żwirki i konstruktora Stanisława Wigury. Porucznik Franciszek Żwirko jest brawurowym pilotem. W swoim życiu ma dwie miłości: latanie oraz piękną, młodą żonę. Konstruktor Stanisław Wigura jest jego przeciwieństwem. Jest raczej cichy i skrupulatny. 

Stanisław Wigura marzy o lataniu od najmłodszych lat. Już podczas studiów na Politechnice Warszawskiej buduje razem z kolegami Stanisławem Rogalskim i Jerzym Drzewieckim pierwszy z serii samolotów RWD. Konstruktorzy budują swoje wczesne samoloty w bardzo prymitywnych warunkach, praktycznie bez środków finansowych w podziemiach gmachu Politechniki Warszawskiej. 

Polska lotnicza myśl techniczna w tamtych czasach prawie nie istnieje. Wojsko Polskie korzysta wówczas z maszyn produkowanych we Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Jednak w całej Europie po Pierwszej Wojnie Światowej lotnictwo zaczyna być bardzo popularne. Entuzjaści nowego sportu chcą, aby stało się ono sportem masowym. W ten sposób powstaje idea zorganizowania turnieju lotniczego, który miałby łączyć promowanie lotnictwa turystycznego i sportowego z rozwojem konstrukcji samolotów dla potrzeb cywilnych. Pierwszy Challenge International de Tourisme odbywa się pod auspicjami francuskiego aeroclubu. Wygrywają go jednak Niemcy, co daje im prawo do organizacji kolejnego turnieju w 1930 roku. Kolejne wzmagania znów wygrywa niemiecka załoga. Następny turniej odbywa się w 1932 roku znowu w Berlinie. Jeżeli Niemcy wygrają go po raz trzeci z rzędu puchar przechodni mistrzostw zostanie już u nich na zawsze. Dlatego oczy wszystkich zwrócone są na Francuzów, Włochów i Anglików, którzy mają bardzo rozwinięty przemysł lotniczy i do tej pory z powodzeniem konkurowali z niemieckimi konstrukcjami i niemieckimi lotnikami. Nikt nie spodziewa się, że tym razem zwycięstwo przypadnie w udziale nikomu nie znanej polskiej załodze lecącej na dobrze skonstruowanym polskim samolocie. 

Historia realizacji filmu

Ta historia była w mojej rodzinie od kiedy pamiętam. Moja babka, Krystyna Wigura była spokrewniona z jednym z bohaterów filmu, konstruktorem Stanisławem Wigurą. 

Natomiast sam pomysł na film zmaterializował się, kiedy odkryłem w piwnicy taśmę magnetofonową z nagranym przez moją mamę, Karinę Kloc wywiadem z Wandą Budkowską (Wigurzanką), starszą siostrą Stanisława Wigury, która opowiada w nim o swoim bracie. 

Droga do realizacji okazała się jednak długa. Scenariusz powstał w 2010 roku dzięki stypendium scenariuszowym z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jednak na znalezienie producenta oraz finansowania spędziłem kolejne 10 lat. 
Film wyprodukował Darek Dikti. Producent takich filmów, jak: „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017), czy „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” (2020). Uzyskaliśmy wsparcie finansowe z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Telewizji Polskiej S.A. 

Piotr Kloc reżyser, scenarzysta

Studiował reżyserię filmową na wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest też absolwentem Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. 

Jest autorem filmów dokumentalnych takich jak: „Matczyna” (2006), „Dzikie szczęście” (2008), „Jutro będzie futro” (2015), "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały: (2022).

Jego etiuda dyplomowa „Od wewnątrz" zdobyła „Srebrny Zamek” na MFF OFF Cinema w Poznaniu. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych, edukacyjnych oraz promocyjnych. Prowadzi wraz z żoną pracownię graficzną i multimedialną zajmującą się identyfikacją graficzną firm, reklamą i produkcją filmową. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami filmów dokumentalnych.

Jeszcze raz zapraszamy na premierę filmu "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały" 14 września 2022 r. o godzinie 23:10 na kanale TVP1.

Wszyscy ci, którzy nie zdążą dziś obejrzeć filmu, będą go mogli zobaczyć w przyszłym tygodniu na kanale TVP Polonia:
•   20 września 2022 r.  
– godz. 22:35
•   21 września 2022 r.  
– godz. 14:00

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony