Przejdź do treści

Pracowity weekend pirotechników na lotniskach

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Wrocławia-Strachowic oraz z Poznania –Ławicy podejmowali podczas weekendu działania minersko-pirotechniczne wobec pozostawionych bez opieki bagaży. Z tego powodu w Poznaniu ewakuowano 250 podróżnych, we Wrocławiu 30.

W sobotę 8 października funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki we Wrocławiu-Strachowicach otrzymali informację, że przed terminalem Portu Lotniczego ktoś pozostawił na ławce szmacianą czarną torbę. Funkcjonariusze uruchomili procedury zmierzające do ustalenia historii pozostawionego bagażu i wyznaczyli miejsce ewakuacji dla osób przebywających w strefie zagrożenia. Przeprowadzono częściową ewakuację środkowej części terminala, skąd wyprowadzono 30 podróżnych i zablokowano drogi dojazdowe. Następnie miner-pirotechnik dokonał rozpoznania pozostawionego bagażu. Ustalił, że w bagażu znajdują się rzeczy osobiste, kosmetyki i produkty spożywcze. W działaniach tych udział wzięło 7 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 2 policjantów, 9 pracowników SOL, Sekcja ratunkowa Lotniczej Straży Pożarnej oraz 2 Ratowników Medycznych. 

Tego samego dnia w porcie lotniczym w Poznaniu-Ławicy funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych patrolując ogólnodostępny terminal zauważyli pozostawiony bagaż. Natychmiast wyznaczyli strefę bezpieczeństwa i zawiadomili zarządzającego lotniskiem o konieczności ewakuacji osób przebywających wewnątrz i na zewnątrz hali przylotowej. Łącznie ewakuowano 250 podróżnych. Po stworzeniu i zabezpieczeniu strefy bezpieczeństwa do sprawdzenia czarnej, dużej walizki przystąpił miner-pirotechnik ubrany w kombinezon EOD 9. Za pomocą urządzenia rentgenowskiego prześwietlił bagaż, który jak się okazało zawierał ubrania i rzeczy osobiste. Bagaż przekazano do punkty rzeczy znalezionych, który znajduje się w porcie lotniczym w Poznaniu-Ławicy. Bagaż oczekuje na odebranego  przez właściciela.

Przy zabezpieczeniu działań pirotechnicznych udział wzięło 6 funkcjonariuszy SG, 5 pracowników SOL i 2 policjantów.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych o rozwagę i niepozostawianie bez opieki bagaży, a także zwrócenie baczniejszej uwagi na tych, którzy przyczyniają się do tego typu utrudnień. Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego, a także naraża jego właściciela na wysoki mandat karny.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony