Przejdź do treści
Źródło artykułu

Powstaje film o Dywizjonie 303

Historia polskich lotników ze słynnego Dywizjonu 303 wreszcie znajdzie się na ekranach kin. Reżyserem opowieści o bohaterach bitwy o Anglię będzie Łukasz Palkowski, twórca nagradzanego filmu „Bogowie”. W superprodukcję zaangażowali się specjaliści z Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszy klaps na planie filmu padnie już w sierpniu.

Scenariusz filmu powstaje na podstawie książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. – Przez pięć lat pracowała nad nim grupa około 30 osób – mówił Jacek Samojłowicz, producent i scenarzysta filmu, podczas czwartkowej konferencji w Muzeum Wojska Polskiego.

O czym będzie opowiadał film i jakie epizody z życia lotników legendarnego Dywizjonu przedstawi? Scenarzyści zdradzają tylko, że historia rozpocznie się w 1938 roku i będzie opowiadała o losach przyjaciół, którzy po raz pierwszy spotkali się w szkole lotników w Dęblinie. – Chcemy pokazać, kim byli ci młodzie ludzie, jak wyglądało ich szkolenie i dlaczego byli lepsi od innych – podkreśla Samojłowicz.


Konferencja prasowa w Muzeum Wojska Polskiego (fot. Maciej Skoczeń/MWP)

Producenci ujawnili, że w produkcję będą zaangażowani światowej sławy specjaliści od efektów specjalnych. Dzięki nim powstaną komputerowe wizualizacje powietrznych walk. Twórcy jednak zapewniają, że w filmie znajdą się też prawdziwe samoloty. O wsparcie merytoryczne zostali poproszeni eksperci z Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzięki ich pomocy powstały kadłuby samolotów, które były wówczas używane. – Przy ich budowie korzystaliśmy także z uwag rekonstruktorów i znawców historii tamtego okresu – dodaje Jacek Samojłowicz.

Pomocą służył również Marek Fiedler, syn autora książki „Dywizjon 303”. – Ojciec zaprzyjaźnił się z lotnikami. Spędzał z nimi dużo czasu, fotografował, słuchał ich opowieści. Dla nich to było bardzo ważne, że ktoś się nimi interesuje, że pamięć o nich w jakiś sposób przetrwa. Cieszę się, że będzie ona utrwalona także w filmie – mówił w czwartek Marek Fiedler.

Nie wiadomo jeszcze, kto zagra w filmie i kiedy odbędzie się jego premiera. – Reżyser wciąż ustala skład obsady. Myślę jednak, że wkrótce poznamy nazwiska aktorów, których zobaczymy na ekranie – zapewnił Samojłowicz.

Film ma kosztować 14 mln zł. Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na jego produkcję 2 mln złotych.

Bitwa o Anglię, w której znaczącą rolę odegrali polscy piloci, była jednym z przełomowych wydarzeń II wojny światowej i pierwszą porażką wojsk niemieckich. Walki rozpoczęły się 10 lipca i trwały aż do 31 października 1940 roku. W bitwie wzięło udział 2900 lotników alianckich z czternastu krajów. Wśród nich było 145 polskich pilotów. Polacy stanowili drugą co do wielkości, po Brytyjczykach, grupę alianckich pilotów. Na 1733 zniszczone samoloty wroga nasi lotnicy zestrzelili 203. Z tego 126 maszyn strącił Dywizjon 303, najskuteczniejsza z 66 formacji myśliwskich tej bitwy. Zginęło 29 polskich pilotów.

Ewa Korsak

Na zdjęciu głównym piloci Dywizjonu 303. Od lewej: P/O Ferić, F/Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łukuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony