Przejdź do treści
Ministerstwo Infrastruktury
Źródło artykułu

Posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE)

W dniu 6 października br. w Luksemburgu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk będzie przewodniczyć pierwszemu w ramach polskiej Prezydencji formalnemu posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Agenda spotkania obejmuje wyłącznie zagadnienia transportowe.

W obszarze transportu lądowego odbędzie się debata nad rewizją regulacji w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (tachografów), na podstawie pytań zaproponowanych przez polską Prezydencję.

W zakresie kwestii intermodalnych Rada przyjmie konkluzje do Komunikatu Komisji Europejskiej „UE i jej regiony sąsiednie: nowe podejście do współpracy transportowej”, które podkreślą znaczenie wzmocnienia połączeń transportowych z sąsiadującymi regionami.

W dziedzinie transportu lotniczego rozpatrywane będą kwestie upoważnienia Komisji Europejskiej do otwarcia negocjacji w sprawie kompleksowej umowy o transporcie lotniczym z Republiką Azerbejdżanu oraz do prowadzenia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji umowy wysokiego szczebla między Unią Europejską a Europejską Organizacją ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol).

Podczas lunchu ministrowie będą dyskutować nad nowym pojęciem „korytarzy sieci bazowej” zaproponowanym przez KE w kontekście rewizji wytycznych w sprawie sieci Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T).

Na zakończenie obrad, w „sprawach różnych”, Prezydencja przedstawi informację nt. rezultatów nieformalnego posiedzenia ministrów transportu nt. mobilizacji prywatnych źródeł finansowania infrastruktury transportowej, które odbyło się w Sopocie w dniach 5-6 września br., w szczególności przyjętych tam konkluzji Prezydencji. Prezydencja przedstawi też informację nt. zaplanowanego na 24-25 października br. w Krakowie spotkania ministerialnej konferencji ws. Partnerstwa Wschodniego.

Rada wysłucha też informacji Komisji Europejskiej nt. projektu pilotażowego „Błękitny Pas” oraz aktualnej sytuacji dotyczącej Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji UE.

Spotkanie zakończy prezentacja delegacji włoskiej dotycząca Konferencji nt. Piractwa w ramach Światowego Dnia Morza, który odbędzie się w Rzymie (13 i 14 października 2011 r.) oraz delegacji czeskiej – na temat wymogu wizowego nałożonego przez Federację Rosyjską na członków czeskich cywilnych załóg lotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony