Pomoc dla lubelskiego lotniska

Port Lotniczy Lublin (fot. airport.lublin.pl)

Pandemia koronawirusa i spowodowane nią przerwanie operacji lotniczych sprawiły, że wszystkie polskie porty stanęły w obliczu ogromnego kryzysu finansowego. Podobnie jest w przypadku Portu Lotniczego Lublin. Od 15 marca do 17 czerwca nie wystartował z niego żaden samolot rejsowy. Stąd władze portu rozpoczęły starania o uzyskanie pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Są już tego wymierne efekty.

Blisko 10 mln złotych zarząd portu zaoszczędzi w tym roku, dzięki wnioskowi złożonemu do Banku Gospodarstwa Krajowego. Komitet kredytowy zawiesił pozostałe do spłaty w roku 2020 transze wykupu obligacji wykorzystanych do budowy lotniska. To nie jedyne działania, jakie podjęto w PLL, aby zminimalizować koszty podczas trudnej sytuacji, związanej z przymusowym zamknięciem lotniska.

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasz port mógł wrócić do normalnego funkcjonowania po odmrożeniu gospodarki. Naszym niewątpliwym sukcesem jest to, że pozytywnie udało się zakończyć starania o włączenie Portu Lotniczego Lublin do rządowego programu wsparcia lotnisk. Dziękuję wszystkim parlamentarzystom, którzy aktywnie zaangażowali się w rozmowy i mieli w tym swój udział – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

Objęcie lotniska pomocą rządową ogłosił 22 maja Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Pomoc dostanie 14 lotnisk, które są utrzymywane w gotowości do świadczenia operacji lotniczych w czasie epidemii. Po oszacowaniu kosztów będziemy znali dokładną kwotę, jaką otrzyma Port Lotniczy Lublin. Chciałbym więc zdementować spekulacje, że wśród lotnisk, które dostaną rządowe wsparcie, nie będzie lubelskiego. Traktujemy to lotnisko jako niezwykle ważny element infrastruktury lotniczej państwa – zapewniał wiceminister w terminalu portu.

Kwota dofinansowania, jakie otrzyma lotnisko, nie jest jeszcze znana. Pomoc będą regulowały szczegółowe akty prawne, na podstawie których poszczególne porty będą mogły oszacować starty, jakie poniosły przez sytuację związaną z epidemią. Pula przeznaczona na pomoc dla wszystkich 14 lotnisk w Polsce, to 142 mln zł. Wkrótce powinno się w tej sprawie pojawić rozporządzenie rady ministrów.

Dobra dla lotniska informacja napłynęła również ze stolicy naszego województwa. W ubiegłym tygodniu walne zgromadzenie akcjonariuszy Portu Lotniczego Lublin podjęło uchwałę o objęciu przez Województwo Lubelskie akcji o wartości 4,73 mln zł wyemitowanych przez lubelskie lotnisko.

Zarząd lotniczej spółki złożył też wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku o refundację części wynagrodzeń pracowników. Aplikacja została rozpatrzona pozytywnie, dzięki czemu Port Lotniczy Lublin otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 1,8 mln zł.

Lotnisko już działa

Loty z Lublina, po przymusowej przerwie, zostały wznowione 17 czerwca. Pierwszą, wykonaną operacją był przylot samolotu WizzAir z Eindhoven. Ponownie funkcjonuje też połączenie z Oslo. W najbliższych dniach przewoźnicy planują przywracanie kolejnych kierunków, które już są w sprzedaży.  1 lipca rejsy do Dublina wznowi Ryanair. Z niecierpliwością oczekiwane jest wznowienie lotów na lotnisko Chopina w Warszawie, które obsługują PLL LOT.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus