Wiesław Schier - wspomnienie

Wiesław Schier należał do nielicznego grona najwyższej klasy znawców i popularyzatorów historii polskiego i światowego lotnictwa

Wiesław Schier (1932 – 2011) Inżynier, historyk lotnictwa cywilnego, popularyzator techniki, nestor polskiego modelarstwa.

Choć nie znałem osobiście Pana Wiesława Schiera, wiadomość o Jego odejściu odczułem podobnie, jak odczuwa się śmierć kogoś bliskiego.

Podobnie jak wielu entuzjastów lotnictwa wychowałem się na jego książkach, a ich fragmenty i pochodzące z nich frazy mam w pamięci na stałe.

Jestem przekonany, że odszedł jeden z najznakomitszych projektantów lotniczych konstrukcji modelarskich. Wiesław Schier był twórcą wielu unikalnych i trafnych koncepcji konstrukcyjnych jak choćby znanego bardzo wielu polskim lotnikom, nie tylko modelarzom, Wicherka.

Model ten, którego prototyp powstał w 1957 i od czasu publikacji jego planów w „Miniaturowym lotnictwie” był i nadal jest budowany w setkach, a zapewne i w tysiącach egzemplarzy przez entuzjastów trzeciego już pokolenia adeptów modelarstwa.
W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Wiesław Schier był aktywnym i utytułowanym zawodnikiem, uczestnikiem i zwycięzcą w klasach modeli na uwięzi oraz wolnolatających szybowców sterowanych mechanicznie i modeli z napędem silnikowym F1C.

Inżynier Wiesław Schier należał także do nielicznego grona najwyższej klasy znawców i popularyzatorów historii polskiego i światowego lotnictwa sportowego. Jak sam pisał, prace swą poświęcił „pamięci Lotników Polskich i humanitarnym ideom Lotnictwa”.

Unikalne są Jego analizy konstrukcyjne i geometryczne samolotów RWD, dzięki którym wiele tajemnic projektowych, utraconych wraz z oryginalną dokumentacją i samolotami w pożodze

II Wojny Światowej, zostało odzyskanych i udostępnionych. Stosował nowatorską wówczas metodę odtwarzania dokumentacji samolotów na podstawie analizy zdjęć, co pozwoliło na ustalenie geometrii wielu samolotów m.in. RWD- 5bis, RWD-6, RWD-9 i PZL-26.

To przede wszystkim dzięki Jego publikacjom posiadamy w krajowym środowisku lotniczym ugruntowaną wiedzę z historii lotnictwa, w tym między innymi o tym, jak dokonywano wielkich, pionierskich przelotów lotniczych oraz jak nasi rodacy walczyli i zwyciężali w Challange’ach - legendarnych, europejskich turniejach lotniczych lat trzydziestych, XX w.

Jako jeden z wielu, anonimowych dla Mistrza wychowanków, dziękuję Mu za jego cierpliwą, wieloletnią pracę, której efektem jest poważny wkład dokumentacyjny do historii polskiego lotnictwa oraz bezprecedensowy efekt edukacyjny upowszechnienia kultury technicznej wśród czytelników dzieł niezapomnianego Wychowawcy kilku pokoleń lotników i inżynierów.

mgr inż. arch. Artur Caban

Bibliografia:
W. Schier – Modele na uwięzi. Wyd. Liga Przyjaciół Żołnierza, Warszawa 1955
W. Schier – Pilotaż i akrobacja modeli na uwięzi. Wyd. MON, Warszawa 1958
W. Schier – Miniaturowe Lotnictwo. Cz. 1. WKiŁ, Warszawa 1961
M. i W. Schier – Wakacje z latawcem, WKiŁ, Warszawa 1964
W. Schier – Miniaturowe Lotnictwo. Cz. 2. WKiŁ, Warszawa 1968
W. Schier – Miniaturowe silniki spalinowe. WKiŁ, Warszawa 1967
W. Schier – Informator małej techniki. WKiŁ, Warszawa 1967
W. Schier – ABC miniaturowego lotnictwa. WKiŁ, Warszawa 1973
W. Schier – Samoloty w historii i miniaturze. WKiŁ, Warszawa 1973
W. Schier – Popularne mikrosilniki spalinowe. WKiŁ, Warszawa 1980
W. Schier – Paliwa i smary w technice miniaturowych silników. WKiŁ, Warszawa 1980
W. Schier – Pionierzy lotnictwa i ich maszyny. Samoloty w historii i miniaturze. WKiŁ, Warszawa 1982
W. Schier – Wielkie pionierskie przeloty lotnicze. Samoloty w historii i miniaturze. WKiŁ, Warszawa 1982
W. Schier – Uniwersalny szybowiec Delfin 500. Miniaturowe szybownictwo. WKiŁ, Warszawa 1989
W. Schier – Warunki i technika lotów. Miniaturowe szybownictwo. WKiŁ, Warszawa 1989
W. Schier – Challenge. Sukces RWD. Wyd. ALTAIR, Warszawa 2000
W. Schier – Najsłynniejsze polskie sportowe samoloty wyczynowe. WKiŁ, Warszawa 2008

Źródło: Artur Caban
comments powered by Disqus