Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polsko-niemieckie lotnisko w Heringsdorfie

Położone o 2 km od polskiej granicy lotnisko w Heringsdofie będzie posiadać polską nazwę i obsługiwać także wakacyjny ruch czarterowy. To postanowienia uwzględnione w liście intencyjnym, podpisanym 15 stycznia przez przedstawicieli samorządów z obydwu stron granicy.

Lotnisko w niemieckim Heringsdorfie położone jest na wyspie Uznam, tuż obok polskiego Świnoujścia. Jak podkreślono w liście intencyjnym, port lotniczy w Heringsdorfie ma wyjątkowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i turystycznego po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam i Wolin.

– Podejmowane przez nasze samorządy działania są przykładem doskonałej współpracy między polskimi i niemieckimi gminami. Zrealizowaliśmy wspólnie wiele przedsięwzięć społeczno gospodarczych, także komunikacyjnych. Tylko w ostatnich latach udało nam się wspólnie przedłużyć kolej UBB do Świnoujścia, powstała najdłuższa w europie trans graniczna ścieżka rowerowa łącząca historyczne cesarskie uzdrowiska po polskiej i niemieckiej części wyspy Uznam, międzynarodowa linia autobusowa. Lotnisko, w którego terminalu się znajdujemy, może stać się ich zwieńczeniem. Jako w przyszłości nie tylko lotnisko Heringsdorf, ale Heringsdorf/Świnoujście w znaczny sposób wzbogaci produkt turystyczny naszej wspólnej wyspy – powiedziała starosta Barbara Syrbe, podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, zorganizowanej właśnie w terminalu polsko-niemieckiego lotniska.

– Rozwój lotniska w znaczny sposób poprawi system skomunikowania wyspy i naszych miast z resztą Polski, Niemiec i całej Europy. Dlatego dla nas wszystkich jest ważny jego rozwój, otwarcie się na kolejnych przewoźników. Będziemy w tym pomagać naszym niemieckim partnerom - dodał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony