Polska kandydatem do Rady ICAO
W 2013 r. Polska będzie kandydowała w wyborach do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Decyzja taka zapadła podczas ostatniego posiedzenia dyrektorów generalnych lotnictwa cywilnego państw członkowskich Central European Rotation Group (CERG)* w Bukareszcie.
Wybory poprzedzone zostaną szeroką akcją dyplomatyczną mającą na celu uzyskanie poparcia jak największej liczby ze 192 państw członkowskich ICAO.
Polska może liczyć na poparcie wszystkich państw członkowskich Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), a za pośrednictwem tej organizacji międzyrządowej także innych organizacji regionalnych: afrykańskiej (AFCAC), arabskiej (ACAC), latynoamerykańskiej (LACAC) oraz innych państw członkowskich ICAO.
W celu jak najbardziej reprezentatywnego dla całej organizacji składu Rady z punktu widzenia regionalnego, jak również z punktu widzenia państw o największym znaczeniu w lotnictwie cywilnym, Zgromadzenie ICAO zapewnia odpowiednią reprezentację w Radzie państwom odgrywającym główną rolę w dziedzinie przewozów lotniczych (I grupa); państwom mającym największy wkład w dostarczaniu urządzeń dla międzynarodowej cywilnej żeglugi powietrznej (grupa II) i państwom reprezentującym poszczególne regiony geograficzne świata (grupa III).
W 65 letniej historii działania ICAO Polska nigdy nie posiadała swojego przedstawiciela w Radzie ICAO, mimo że była jednym z państw, które podpisały Konwencję Chicagowską 7 grudnia 1944 roku. Kandydatura Polski była zgłaszana w wyborach do Rady w roku 1974, 1977 oraz w II grupie państw w roku 1980. Uzyskując 49 głosów wobec wówczas wymaganych 64 - Polska nie została wybrana, a z kandydowania do grupy III zrezygnowała na korzyść Czechosłowacji.
Rada ICAO jest organem stałym, odpowiedzialnym przed Zgromadzeniem, składa się z trzydziestu sześciu Umawiających się Państw wybieranych przez Zgromadzenie co trzy lata. Do jej głównych zadań i uprawnień należy między innymi:
przyjmowanie załączników do Konwencji Chicagowskiej i ich zmian,
rozpatrywanie spraw przekazanych przez Zgromadzenie,
składanie sprawozdań Zgromadzeniu i realizacja jego wytycznych,
badanie sytuacji stwarzających przeszkody w międzynarodowej żegludze powietrznej,
prowadzenie badań i studiów dotyczących transportu lotniczego i żeglugi powietrznej o znaczeniu międzynarodowym.
* CERG jest grupą działającą na podstawie Porozumienia między władzami lotniczymi Bułgarii, Czech, Wegier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Porozumienie ustala zasady współpracy w dziedzinie lotnictwa cywilnego oraz rotacji w reprezentowaniu regionu w Radzie ICAO.
Komentarze