Przejdź do treści
Podsumowanie warsztatów dla organizatorów pokazów lotniczych
Źródło artykułu

Podsumowanie warsztatów dla organizatorów pokazów lotniczych

W dniu 27 marca 2018 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się warsztaty poświęcone organizacji pokazów lotniczych w nadchodzącym sezonie. Warsztaty, ku naszemu miłemu zaskoczeniu, zgromadziły dużą grupę osób zainteresowanych tematyką związaną z realizacją pokazów. Wśród nich nie zabrakło oczywiście organizatorów pokazów, ich przedstawicieli oraz innych osób funkcyjnych.

Warsztaty otworzył Prezes ULC pan Piotr Samson, przypominając uczestnikom, że rok 2018 jest rokiem szczególnym z uwagi na obchody 100-lecia Niepodległości oraz 100-lecia Lotnictwa Polskiego. Z całą pewnością, wydarzenia te, wpłyną na ilość organizowanych pokazów lotniczych w Polsce. Prezes przedstawił ogólny zarys stanowiska Urzędu w procesie organizacji pokazów, odniósł się do zasad składania dokumentacji oraz jej analizy dokonywanej przez pracowników zajmujących się nadzorem nad pokazami lotniczymi. Przypomniał o priorytetach, którymi powinni się kierować organizatorzy pokazów lotniczych. Jest to przede wszystkim bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych oraz zgromadzonej publiczności.

Następnie głos zabrał Dyrektor Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym pan Roman Ożóg, który omówił zagadnienia związane z planami nowelizacji przepisów, w tym Ustawy Prawo lotnicze, rozporządzenia dotyczącego pokazów lotniczych oraz wydania wytycznych dla organizatorów pokazów lotniczych.

Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych pan Michał Witkowski w swoim wystąpieniu przedstawił zasady wykonywania analiz zagrożeń towarzyszących przy tego typu wydarzeniach. Zaznaczył znaczenie i ważność prawidłowej analizy ryzyka, przewidywanie, zapobieganie oraz reagowanie na występujące zagrożenia. Przedstawił to na przykład podejścia do zagadnienia brytyjskiego nadzoru oraz ich metody radzenia sobie z tego typu problemami. Jasny przekaz, który został przedstawiony przez Wiceprezesa uczestnikom warsztatów dotyczył również zagrożeń, które wynikają z niedostatecznej wiedzy osób funkcyjnych zajmujących się organizacją pokazów oraz problemami we wdrożeniu zasad kultury bezpieczeństwa i istoty jej wpływu na całokształt organizacji pokazów. Każdy pokaz lotniczy już w samym założeniu jest zagrożeniem, dlatego nie możemy pozwolić sobie na przypadkowość, niewiadome i improwizację działań.


W wystąpieniach Prezesów ULC podkreślono, że jesteśmy do Państwa dyspozycji, jesteśmy otwarci na dialog, służymy fachową pomocą w rozwiązywaniu problemów i liczymy na dwustronną współpracę.

Podczas warsztatów wystąpił również pan Edward Sokół, kontroler PAŻP, który wielokrotnie pełnił funkcje kierownika lotów podczas pokazów lotniczych. W swoim wystąpieniu przekazał bardzo istotne informacje  dotyczące organizacji przestrzeni powietrznej dedykowanej do pokazu lotniczego oraz zasady jej zarządzania, w tym jej elementy, organizację stref wlotowych, wylotowych, stref wyczekiwania, a także zagrożenia, które mogą się pojawić w trakcie pokazu.

Następnie pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego zajmujący się nadzorem nad pokazami lotniczymi, pan Dariusz Sarnociński i pan Tadeusz Grono omówili proces wypełniania formularzy wniosków niezbędnych podczas realizacji działań związanych z organizacja pokazów. W trakcie wystąpienia omówiono bardzo szczegółowo każdy elementu programu, sposób jego spełnienia oraz  wyjaśniano wątpliwości uczestników warsztatów.

Na wszelkie pytania, na które nie mogliśmy odpowiedzieć w trakcie warsztatów, odpowiedź znajdą Państwo na stronie www ULC.

Do Państwa dyspozycji przekazujemy prezentacje przedstawiane podczas warsztatów:

Warsztaty_Pokazy_lotnicze_2018_Analiza_ryzyka
Warsztaty_Pokazy_Lotnicze_2018_Zarządzanie_przestrzenią
Warsztaty_Pokazy_lotnicze_2018_Zmiany_prawa
Warsztaty_Pokazy_lotnicze_sezon_2018

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony