Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podniebna historia na IV Świdnik Air Festival

Organizatorzy przedstawili kolejną gwiazdę IV Świdnik Air Festival – latającą historię. Na świdnickim niebie 15 i 16 czerwca zobaczymy samolot T-6 Harvard 4M z floty Fundacji Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych 1940-1947, która powstała z inicjatywy Jacka Mainki.

To właśnie Jacek Mainka zasiądzie za sterami „Harvarda” w żółtym malowaniu. Na co dzień jest pilotem samolotów pasażerskich Polskich Linii Lotniczych, kapitanem Boeing’a 787 Dreamliner, a prywatnie pasjonat i właściciel pięknych, historycznych maszyn.

T-6 Harvard 4M był samolotem treningowym, zaprojektowanym i produkowanym przez North American Aviation 1938-1958. Był popularny w Polskich Siłach Powietrznych, szczególnie, kiedy zaczęła się eksploatacja P-51B/C Mustang III przez Drugie Polskie Skrzydło Myśliwskie operujące od początku 1944 roku z Andrewsfield. Użycie bojowe „Harvarda” zaczęło się po drugiej wojnie światowej. Samolot był używany jako wsparcie dla wojsk naziemnych w czasie konfliktów w Korei, Wietnamie, Algierii, Mauretanii czy Kongo.

W czasie drugiej wojny światowej Polskie Siły Powietrzne używały tego samolotu głównie w Polskiej Szkole Pilotów w Newton oraz w dywizjonach myśliwskich. W latach 2017-2019 dwa „Harvardy” były częścią show z radomskim Zespołem Akrobacyjnym „Orlik” – specjalnie na obchody stulecia lotnictwa polskiego. Teraz pasjonaci lotnictwa zobaczą T-6 Harvard 4M w Świdniku.

Bilety na IV Świdnik Air Festival dostępne są w kasie Kina Lot, gdzie od razu można je wymienić na opaski oraz na portalu https://biletyna.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony