Piotr Samson o odbudowie popytu na latanie i poprawie sytuacji finansowej rynku lotniczego

Piotr Samson, Prezes ULC, fot. ULC

"W Polsce przed pandemią ruch pasażerski w rósł systematycznie. W 2019 r. polskie porty lotnicze obsłużyły łącznie 49 mln pasażerów, tj. o 8 proc. więcej niż w 2018 r." – powiedział Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego w rozmowie z portalem nettg.pl.

– Odbudowa popytu na latanie i poprawa sytuacji finansowej rynku lotniczego stanowi bardzo duże wyzwanie. Nie ma wątpliwości, że po opanowaniu epidemii, ruch lotniczy będzie stopniowo, przez następnych kilka lat wracał do poziomu z 2019 r. Odpowiedź na pytanie, kiedy to nastąpi, zależy od wielu czynników, w tym od tych niezwiązanych bezpośrednio z lotnictwem – dodaje Prezes ULC.

– Jeśli szczepionka zostanie w pełni rozpowszechniona w tym roku, wówczas do poziomu ruchu lotniczego z 2019 r. powinniśmy dojść w 2024 roku. Z najnowszych prognoz EUROCONTROL (Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) wynika, że na poziomie całej UE nastąpi to dopiero w 2025 roku – podsumowuje Piotr Samson.

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu z Prezesem ULC na temat: mobilności Polaków; perspektyw rozwoju pasażerskiego ruchu lotniczego; warunków osiągnięcia poziomu sprzed pandemii; kondycji finansowej przedsiębiorstw lotniczych i wpływie ich konkurencyjności na jakość oferowanych usług; pracy i zakresie działań Rzecznika Praw Pasażerów, powołanego przy Prezesie ULC w 2019 roku; przewodniczenia Radzie Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA – European Union Aviation Safety Agency), jednej z najważniejszych organizacji na świecie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.

Wywiad z Piotrem Samsonem dot. odbudowy popytu na latanie i poprawy sytuacji finansowej rynku lotniczego czytaj na stronie www.nettg.pl

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
comments powered by Disqus