Przejdź do treści
W-3 WARM z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa podczas manewrów SAREX-22 (fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek)

Pierwszy z epizodów manewrów SAREX-22 zakończony

Pierwszy z epizodów manewrów SAREX-22 zakładał, że załoga śmigłowca ratowniczego W-3 WARM (Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 6 z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa) po podjęciu poszkodowanych z kutra na morzu, otrzymała zadanie przetransportowania ich do szpitala w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie).

W trakcie lotu doszło do awarii maszyny i lądowania w terenie przygodnym. Sygnał o zdarzeniu dotarł do ARCC (ang. Aeronautical Rescue Coordination Centre) czyli Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Warszawie, który zgodnie z procedurami był odpowiedzialny za prowadzenie dalszych działań poszukiwawczo - ratowniczych.

W-3 WARM z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa podczas manewrów SAREX-22 (fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek)2

(fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek)

Ośrodek jest elementem służby ASAR (ang. Aeronautical Search and Rescue), a jego zadaniem jest poszukiwanie statków powietrznych, mogących znajdować się w niebezpieczeństwie, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych. Służba jest zapewniona wszystkim potrzebującym w granicach polskiego rejonu informacji powietrznej FIR (ang. Flight Information Region). Do dyspozycji ARCC pozostają rozmieszczone w siedmiu bazach na terenie Polski Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (LZPR), dysponujące śmigłowcami ratowniczymi oraz samolotem patrolowym M28 Bryza.

M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w locie (fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek)

(fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek)

W działaniach poszukiwawczych udział wziął samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, który po odnalezieniu miejsca zdarzenia przekazał służbom pozycję poszukiwanego śmigłowca. 
 
W dalszych kolejności w akcję zostali zaangażowani: Żandarmeria Wojskowa, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy z 14 Brygady Obrony Terytorialnej oraz jednostki układu pozamilitarnego m. in. Państwowa Straż Pożarna, którzy udzielili niezbędnej pomocy poszkodowanym oraz załodze. 

FacebookTwitterWykop

Czytaj więcej

lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
Czy organ może ograniczać prawo do zawodu egzaminatora na bazie przepisów UE? Tak jak pisałem w pierwszej części artykułu (cytując informację ze strony internetowej naszego organu) certyfikaty egzaminatora nie mogą być wydawane już na zasadzie uznaniowości i delegowania...
biblioteka
W ofercie sklepu dlapilota.pl pojawiła się książka "Podręcznik pilota szybowcowego – teoria" – wydanie drugie.

Nasze strony