Pierwszy w Polsce lot automatyczny drona online

Zespół Koła Naukowego Sonda Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (fot. utp.edu.pl)

Wielki sukces inżynierów z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

1 lipca zespół Koła Naukowego Sonda – dr inż. Damian Ledziński, mgr inż. Sandra Śmigiel, mgr inż. Gracjan Kątek, mgr inż. Karol Hartwig i inż. Marta Gackowska – jako pierwszy w Polsce dokonał zdalnego lotu dronem online z niewyobrażalnej, jak do tej pory, odległości 333 km. Wydarzenie miało miejsce podczas tegorocznego konkursu Droniada GZM2020 w Katowicach.

Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej i autorskiemu rozwiązaniu problemu, całość lotu drona była bezpośrednio sterowana i kontrolowana zza biurka znajdującego się w budynku kampusu UTP w bydgoskim Fordonie, zaś w Katowicach dron został uruchomiony przez Dariusza Werschnera, prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, po czym bydgoscy naukowcy przejęli nad nim kontrolę i wykonali trzykrotnie pełną misję nad lotniskiem. Maszynę kontrolował algorytm. Zastosowane rozwiązanie umożliwia lot dronem każdego typu opartym o kontroler lotu PIXHAWK.


(fot. Koło Naukowe SONDA UTP/FB)

Ten sukces umacnia pozycję bydgoskich naukowców w środowisku rozwijającym technologię pojazdów autonomicznych w Polsce. Ta innowacyjna technologia tworzona jest przez zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Źródło: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
comments powered by Disqus