Pierwsze TLP dla transportowców

fot. chor. Robert Kapiszka

Pięć myśliwców F-16 z 31 i 32 Baz Lotnictwa taktycznego oraz transportowiec C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego wraz z pilotami, obsługą i oficerami operacyjnymi wezmą udział w ostatnim w tym roku kursie organizowanym przez Tactical Leadership Programme w bazie hiszpańskich sił powietrznych w Albacete.

Pięciu pilotów F-16 odleciało 2 listopada do Hiszpanii własnymi samolotami, natomiast techników, oficerów operacyjnych, sprzęt i rzeczy osobiste żołnierzy zabrały tam tego samego dnia transportowce C-295 i C-130.

Oba transportowce wrócą do kraju, po czym polski C-295 w trzeciej dekadzie miesiąca po raz pierwszy dołączy do ćwiczeń TLP w charakterze uczestnika. Wtedy przez tydzień dwie załogi tego transportowca będą trenować współdziałanie z lotnictwem myśliwskim. Mają wykonywać loty w połączonych operacjach powietrznych (COMAO) formacji „Niebieskich" jako statek powietrzny szczególnego znaczenia (High Value Asset) oraz inne zadania transportowe.

Kursy TLP pozwalają podnosić umiejętności przywódcze i taktyczne. Ich uczestnicy uczą się jak planować międzynarodowe operacje lotnicze. Poznają między innymi zasady wydzielania myśliwców do oczyszczania przestrzeni powietrznej z maszyn przeciwnika, rażenia środków przeciwlotniczych czy osłony strefy tankowania.

W 2013 roku Siły Powietrzne zamierzają wysłać na kurs TLP załogi MiG-29 i F-16 oraz C-295 lub C-130.

Ppłk Artur Goławski
Rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych

Por. Piotr Radzimski,
oficer prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego
 

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus