Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsza rotacja baterii "Patriot" w Polsce

Oficjalne rozpoczęcie szkolenia zapoznawczego z systemem PATRIOT polskich przeciwlotników z Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych odbyło się w Morągu 26 maja 2010 r. "Gościnność jest jedną z najbardziej znanych cech Polaków. I to właśnie w ich imieniu witam dziś naszych amerykańskich gości", tymi słowami minister obrony narodowej Bogdan Klich rozpoczął swoje przemówienie podczas powitania żołnierzy pierwszej rotacji amerykańskiej baterii.

W uroczystości uczestniczyli również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Cieniuch, Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein, dyrektor ds. operacji logistycznych Armii USA w Europie generał bryg. Mark Bellini, dowódca Sił Powietrznych gen.broni pil. Lech Majewski, dowódca Wojsk Lądowych gen. dyw. Zbigniew Głowienka oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta i województwa warmińsko-mazurskiego.

Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnów Polski i USA oraz podniesienie flag państwowych na maszty. Po złożeniu meldunku przez dowódcę baterii oraz dowódcę 16 batalionu zmechanizowanego o gotowości do wspólnych ćwiczeń okolicznościowe przemówienia wygłosili minister ON Bogdan Klich i Ambasador USA Lee Feinstein.

„Umieszczenie w Polsce baterii „Patriot” zwiększa bezpieczeństwo Polski i przyczynia się do współpracy z USA - powiedział podczas wystąpienia minister Bogdan Klich. "Rozmieszczenie systemu „Patriot” w Polsce uważamy za ważny krok w kierunku zwiększenia naszego bezpieczeństwa narodowego i rozwijania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Nie ze względu na sprzęt, bo ta jedna bateria nie czyni wiosny, ale ze względu na ludzi - żołnierzy amerykańskich, którzy tę baterię będą obsługiwać" - dodał Klich.

"Przybywacie do kraju dumnego o ponad tysiącletniej historii i demokratycznych tradycjach sięgających XV wieku; kraju wielkich wiktorii wojennych, takich jak Grunwald, Kircholm, Wiedeń czy Bitwa Warszawska", minister Klich kontynuował swoje wystąpienie.

Bogdan Klich podkreślił znaczenie współpracy polsko-amerykańskiej w NATO oraz w Iraku i Afganistanie, a także tradycje polskiej gościnności. "Oferujemy Wam to co mamy najlepszego – przygotowaną zgodnie z Waszymi oczekiwaniami infrastrukturę Garnizonu Morąg, bazę szkoleniową, zaplecze techniczne dla sprzętu, usługi medyczne i żywieniowe. I co najważniejsze, wielką sympatię i przyjaźń miejscowej społeczności. Gościnność jest jedną z najbardziej znanych cech Polaków, korzystajcie z niej z szacunkiem".

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee A. Feinstein podkreślił, że ulokowanie baterii rakiet obrony powietrznej Patriot w Morągu to ważny dzień. "To ważny dzień nie tylko dlatego, że długo oczekiwany. Ważny, bo widzimy amerykańskich żołnierzy współpracujących z polskimi, na polskiej ziemi, pracujących razem jako silni sojusznicy. To ważny dzień, bo polsko-amerykańska współpraca jest obietnicą bezpieczniejszego świata" - mówił ambasador. Jak zaznaczył to wydarzenie jest dowodem jak wiele Polsce i USA udało się wspólnie osiągnąć od czasu jej wstąpienia do NATO ponad dekadę temu.

Symboliczna podczas uroczystości była obecność rodziny - żony Ewy i syna Macieja - wiceministra obrony narodowej Stanisława Jerzego Komorowskiego, który zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. To własnie ś.p. Stanisław Komorowski był jednym z głównych negocjatorów umowy SOFA, regulującej status stacjonowania Sił Zbrojnych USA na polskim terytorium. W swoim wystąpieniu Ambasador Feinstein powiedział o zmarłym: "Bez jego pracy, oddania i patriotyzmu nie byłoby nas tutaj". "Staszku powinieneś być dziś z nami", dodał Bogdan Klich.

Po części oficjalnej odbył się pokaz sprzętu, podczas którego amerykańscy żołnierze przedstawili zasady działania baterii Patriot oraz odpowiadali na pytania gości. Morąg jest fantastyczny (Morąg is absolutely fantastic), zapewnił jeden z żołnierzy amerykańskich pytany o wrażenia z pobytu w tym mieście.

Na zakończenie, w trakcie briefingu prasowego polscy i amerykańscy goście jeszcze raz zapewnili o dużym znaczeniu wydarzenia jakim jest przyjazd żołnierzy obsługujących baterię z misją szkoleniową do Polski. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej wyraził przekonanie, że przyczyni się ono do zwiększenia statusu Polski i w konsekwencji poprawy jej strategicznego, długofalowego bezpieczeństwa. Jak zaznaczył podczas briefingu Bogdan Klich uzbrojenie typu "Patriot" jest bronią defensywną a nie ofensywną i nie stanowi zagrożenia dla nikogo z naszych sąsiadów. Minister zapewnił również, że w ramach programów wieloletnich Polska będzie modernizować swój system obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Jak podkreślił, odbędzie się on na zasadach przejrzystości i konkurencyjności.

Komunikat Ambasady USA i resortu ON

23.05. Morąg. W niedzielę amerykańska bateria rakiet obrony powietrznej Patriot przybyła do Morąga w płn.-wsch. Polsce, gdzie mieści się 16. batalion zmechanizowany, wchodzący w skład 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc. Żołnierze amerykańskiego 5. batalionu wchodzącego w skład 7. pułku artylerii obrony powietrznej, znani jako Rough Riders będą prowadzić szkolenie z udziałem polskich elementów obrony powietrznej. Jak podkreślił ambasador USA w Polsce Lee Feinstein: „To ważny dzień dla Polski i Stanów Zjednoczonych, dla naszych wspólnych celów i interesów”.

Przybycie pierwszej rotacji baterii Patriot następuje po ratyfikacji przez Polskę na początku tego roku umowy o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. umowa uzupełniająca SOFA – Supplemental Status of Forces Agreement). Zgodnie z planem cokwartalne rotacje obejmować będą okres 30 dni. Amerykańscy i polscy żołnierze prowadzić będą szkolenia i ćwiczenia z udziałem sprzętu i personelu baterii Patriot w celu zapoznania Sił Zbrojnych RP z możliwościami rakietowego systemu obrony powietrznej Patriot.

---
Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2)

System "Patriot" jest mobilnym systemem obrony powietrznej, który w krótkim czasie może zostać skierowany do samodzielnego wykonywania zadań bojowych w dowolnym miejscu świata przez określony czas. System ten jest poddawany stałej modernizacji w celu zwiększenia możliwości zwalczania rakiet balistycznych.

Zasadniczymi elementami systemu Patriot są: radar z anteną ścianową, stacja dowodzenia i naprowadzania, polowa stacja zasilania, radioliniowy zestaw łączności i maksymalnie do 8 wyrzutni rakiet.

Skład Baterii w pierwszej rotacji to:
- ok. 100 żołnierzy
- 6 wyrzutni "Patriot"
- 37 pojazdów.

Plan szkolenia polskich specjalistów został opracowany na każdy dzień rotacji i dotyczy planowania i realizacji obsługi i bojowego wykorzystania Baterii.

PRZEZNACZENIE:
Zapewnić ochronę ważnych obiektów i wojsk szczebla korpusu i wyżej przeciwko atakom samolotów, rakiet manewrujących oraz taktycznych rakiet balistycznych.

ROK WPROWADZENIA NA WYPOSAŻENIE: 1985

OPIS I DANE TECHNICZNE:

Zasadniczymi elementami systemu Patriot są: radar z anteną ścianową, stacja dowodzenia i naprowadzania, polowa stacja zasilania, radioliniowy zestaw łączności i maksymalnie do 8 wyrzutni rakiet.

Radar zapewnia realizację wszystkich taktycznych funkcji rozpoznania przestrzeni powietrznej, wykrywanie celów, identyfikację, śledzenie, naprowadzanie rakiet i niszczenie wskazanych celi.

Stacja dowodzenia i naprowadzania jest elementem zapewniającym współpracę wszystkich części składowych systemy i jest miejscem realizacji decyzji o niszczeniu celi powietrznych.

Wyrzutnia rakiet jest ładowana czterema rakietami PAC-2 GEM umieszczonymi w osobnych kontenerach pełniących funkcję zarówno platform startowych jak i kontenerów transportowych.

Zasięg max. - ponad 100km,
Zasięg min. - 3km,
Pułap maksymalny - 24km,
Prędkość - ponad 3 Ma,
Sector obserwacji radaru - 90 stopni,
PRODUCENT:

Raytheon (Bedford, Massachusetts), Lockheed Martin (Grand Prairie, Teksas)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony