Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAŻP – od agencji do nowoczesnej firmy technologicznej

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje przekształcić się w firmę technologiczną wykorzystującą sztuczną inteligencję. To odpowiedź na dynamicznie rosnący w Polsce ruch lotniczy oraz związane z tym wyzwania dotyczące bezpieczeństwa i przepustowości.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest nowoczesną instytucją dbającą o bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Kontrolerzy wyszkoleni przez agencję codziennie obsługują ok. 3 tys. samolotów nad Polską. Ta liczba będzie systematycznie rosła, a wraz z tym przed PAŻP staną kolejne wyzwania. Z drugiej strony, to również szansa na wdrożenie zupełnie nowych metod zarządzania przestrzenią powietrzną.

Technologie informatyczne odgrywają kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu przestrzenią powietrzną w Polsce. Ambitne plany agencji obejmują integrację najbardziej zaawansowanych technologii w zarządzaniu ruchem lotniczym, aby sprostać szybko zmieniającym się warunkom funkcjonowania całej branży. Dzięki temu PAŻP ma docelowo przekształcić się w organizację o bardzo wysokim poziomie kompetencji technologicznych rozwijanych wewnętrznie.

Agencja stale rekrutuje wielu specjalistów IT, analityków biznesowych oraz projektantów UX. Idealni kandydaci to osoby z doświadczeniem w tworzeniu dużych systemów informatycznych oraz w zbieraniu i przetwarzaniu danych, najlepiej z branż takich jak telekomunikacja, bankowość czy ubezpieczenia.

PAŻP rozwija własne systemy informatyczne, w tym nowy system CAT, który ma zrewolucjonizować zarządzanie przestrzenią powietrzną, także poprzez integrację lotnictwa załogowego oraz bezzałogowego. CAT umożliwia przyjmowanie i weryfikowanie rezerwacji struktur przestrzeni powietrznej, a także usprawnia proces tworzenia i publikowania planów jej użytkowania.

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa istotną rolę w planach rozwoju PAŻP. W agencji już teraz pracują eksperci analizujący możliwości automatyzacji niektórych zadań kontrolerów, takich jak optymalizacja tras przelotów czy przewidywanie konfliktów w przestrzeni powietrznej.

Cały artykuł czytaj na stronie https://www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony